Nasza szkoła

 Ekologia

 Recykling

  Bałtyk

  Aforyzmy

  Linki

  Bibliografia

  Kontakt

 

ZWIERZĘTA

 

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)

Gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Długość ciała 20–25 cm, ogona 15–20 cm, waga 230–450 g. Ubarwienie bardzo zmienne, od lisiorudego, żółtawo- lub ciemnobrunatnego do niemal czarnego; ogon bardzo puszysty; uszy zimą z długimi pędzelkami włosów; kończyny tylne dłuższe i silniejsze od przednich.

Występuje w całej Europie, oprócz Islandii i wysp śródziemnomorskich, w północnej Azji. Zamieszkuje lasy liściaste, mieszane i iglaste, parki, ogrody.

Prowadzi nadrzewny, aktywny tryb życia dniem; bardzo zręcznie wspina się i skacze; najczęściej żyje pojedynczo; gniazda buduje z chrustu w rozwidleniach gałęzi, czasami w dziuplach drzew lub w gniazdach gawronich; w okresie rui dzikie pogonie samców i samic; zapasy żywności gromadzi w dziuplach lub zakopuje w ziemi; nie zapada w sen zimowy.

Jej pokarm stanowią nasiona drzew, orzechy, jagody, grzyby, kora, pąki, pędy, ale także i owady, jaja ptasie, pisklęta.

 

Wróbel domowy (Passer domesticus)

Gatunek z rodziny wikłaczy, podrodziny wróbli. Długość ciała ok. 17 cm, waga ok. 30 g. U samca kark kasztanowaty, wierzch głowy szary lub (u niektórych pogatunków koloru karku), na przedniej stronie szyi czarny krawat, policzki i spód ciała białawe, płaszcz niejednolity, rdzawokasztanowaty i szaroczarniawy, kuper szarobrunatny, na skrzydle wyraźny biały prążek i drugi, niewyraźny płowy; jesienią barwy te są przytłumione przez płowe i białawe zakończenia piór. Samica z wierzchu szrobrunatna z ciemniejszą plamistością, od spodu jaśniejsza, brudnoszara.

Zamieszkuje przede wszystkim najbliższe sąsiedztwo zabudowań ludzkich. Odżywia się nasionami, wiosną również owadami. Gnieździ się w szczelinach budynków, dziuplach, a także w odkrytych gniazdach, umieszczonych w dzikim winie pokrywającym budynki lub na drzewach; gniazda są dużymi, kulistymi budowlami składającymi się ze słomy, pierza, suchych traw, szmat, papieru.

Występuje w Eurazji, bez Chin, Półwyspu Indochińskiego i pólnocno-wschodniej Syberii; gnieździ się też w północnej Afryce. Sztucznie wprowadzany w Australii, na Nowej Zelandii, całej północnej i większej części południowej Ameryki.

 

Wrona siwa (Corvus corone cornix)

Ptak z rodziny krukowatych; długość ciała ok. 50 cm, waga ok.700 g. Ubarwienie tułowia szare, reszta upierzenia czarna, dziób i nogi czarne. Zamieszkuje najchętniej brzegi lasów i zadrzewienia śródpolne. W okresie polęgowym spotykana często na polach, wysypiskach śmieci, na brzegach zbiorników wodnych. Żywi się zarówno pokarmem zwierzęcym (drobne ssaki, jaja i pisklęta ptaków, owady), jak i roślinnym (rozmaite nasiona, w tym nasiona zbóż), a także wszelkimi odpadkami. Gnieździ się pojedynczo na drzewach. Gniazdo buduje z patyków, wylepia ziemią i wyścieła trawami, perzem.

Występuje w Europie od Włoch i Niemiec do Uralu; inne szaro ubarwione podgatunki wrony zasiedlają zachodnią Syberię, Azję Mniejszą i Egipt. W Polsce jest pospolitym ptakiem lęgowym, w zimie i w okresie wędrówek liczniejsza niż latem. Gatunek objęty jest ochroną częściową.

 

Trzmiel ziemny (Bombus terrestris)

Gatunek z rodzaju żądłówek. Charakteryzuje się żółtym przedpleczem oraz czarnym odwłokiem z żółtym paskiem, koniec odwłoka biały. Osiąga długość do 28 mm. Buduje gniazda w ziemi, w starych chodnikach lub gniazdach zrobionych przez gryzonie lub krety. Spotykany na otwartych przestrzeniach, łąkach, polach i w lasach.

 

Ślimak winniczek (Helix pomatia)

Największy rodzimy ślimak. Skorupa brązowa, ma maksymalnie 5 zwojów. Zamieszkuje świetliste, wilgotne lasy liściaste i mieszane, ogrody, parki, łąki, winnice. Skorupa, która może być zamykana krzepnącą błoną ze śluzem, chroni ślimaka przed suszą i wrogami. Podczas snu zimowego w ziemi (X–IV) jest zamknięta wapienną pokrywą. Winniczek pełznie do przodu, tak jak wszystkie ślimaki lądowe, po przezroczystym śluzie, dzięki falującemu ruchowi nogi. Odżywia się ziołami i zielonymi częściami roślin. Obojnak; zapłodnienie krzyżowe dokonuje się podczas „gry miłosnej” z użyciem tzw. strzałki miłosnej. Okres kopulacji przypada na V–VII. 40–60 jaj wielkości ziarnka grochu zostaje złożonych do wydrążonej w ziemi jamki; po kilku tygodniach wykluwają się młode ślimaki. Dojrzałość płciową uzyskują dopiero po 3–4 latach. Żyją 6 lat.

 

Szpak (Sturnus vulgaris)

Gatunek z rodziny szpaków. Długość ciała ok.22 cm, waga ok.75 g. Ogon krótki, skrzydła ostre. Świeże upierzenie jesienią czarne z białymi i białopłowymi perełkami; wiosną, po wytarciu się perełek — prawie jednolicie czarne z metalicznym połyskiem, szczególnie wyraźnym u samca; niewyraźne perełki występują jeszcze na wierzchu ciała. W okresie godowym dziób żółty, nogi czerwonawobure. Młode ptaki do jesieni szare z rozjaśnieniem na podgardlu, dziób i nogi mają rogowoszare. Zamieszkuje wszędzie tam, gdzie znajdzie miejsce do założenia gniazda: w dziupli, pod dachem lub w budce lęgowej, unika jednak wnętrza zwartych kompleksów leśnych.

W okresie lęgowym odżywia się owadami, głównie zbieranymi na ziemi; niszczy znaczne ilości drutowców, stonki, a w okresach masowego pojawu — inne szkodniki, również nadrzewne.

Jest gatunkiem bardzo towarzyskim, przez większą część roku przebywającym w stadach, osiągających w miejscach noclegowych liczebność do kilkuset tysięcy osobników.

Występuje w prawie całej Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii), także od Azji Mniejszej do Pakistanu i w części Azji Środkowej. Zimuje od zachodniej Europy i północnej Afryki po zachodnie Indie.

 

Sroka pospolita (Pica pica)

Ptak z rodziny krukowatych. Charakteryzuje się metalicznym połyskujące czarno-białym upierzeniem i długim, schodkowatym ogonem. Zasiedla otwarte tereny uprawne z pojedynczymi drzewami, krzewami, zagajnikami, obrzeża lasów, wsie i miasta. Często biega po ziemi, zręcznie porusza się po gałęziach, lot jej wydaje się trochę niezgrabny. Głos jej jest cichy, kraczący. Wydaje skrzekliwe „czek-czek”. Zjada owady i ich larwy, pająki, ślimaki, płazy, małe ssaki, jajka i młode ptaki, owoce, nasiona, odpadki i padlinę. Jak wszystkie ptaki należące do tej rodziny jest bardzo inteligentna. Mimo możliwości oswojenia jest bardzo płochliwa i w stosunku do człowieka bardzo ostrożna. Gniazdo, nakryte daszkiem, buduje wysoko na drzewach. Samica wysiaduje przez 17–18 dni 5–8 jaj. Po 22–28 dniach młode wylatują z gniazda.

Sikora modra, modraszka (Parus caeruleus)

Gatunek z rodziny sikor. Długość ciała ok. 13 cm, waga ok. 11 g. Wierzch głowy półobróżka na szyi, skrzydła i ogon niebieskie, na skrzydle biały prążek, wierzch ciała olwkowozielony, spód ciała żółty, policzki i czoło białe, przez oko biegnie ciemny prążek. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, sady, parki, unika natomiast drzewostanów czysto iglastych. Odżywia się owadami z dodatkiem nasion. Gnieździ się w dziuplach, chętnie zajmuje budki lęgowe. Występuje w Europie, z wyjątkiem jej najbardziej północnych i północno-wschodnich krańców, w Turcji, Iranie i północnej Afryce.

 

Dzik (Sus scrofa)

Gat. z rodziny świniowatych; dł. do 2,4 m, wys. w kłębie ok. 1 m, masa ok. 110 kg (rzadko do 300 kg, samce); klinowata głowa słabo wyodrębniona od tułowia i zakończona wydłużonym ryjem (gwizd), uzbrojonym w kły (dolne - szable dł. ok. 22 cm, górne - fajki dł. ok. 15 cm); samiec (odyniec) jest większy od samicy (lochy); sierść szczeciniasta, brunatnoszara lub brunatnoczarna; małe (jednoroczne - warchlaki) w brązowo-żółte pasy; żywi się gł. żołędziami, bukwią, owadami i drobnymi zwierzętami ściółki leśnej; żyje w stadach (watahy); pożyteczny w lesie (przeorywuje ściółkę), może wyrządzać szkody w uprawach; podmokłe lasy Eurazji i pn. Afryki; w Polsce pospolity, ceniony w łowiectwie dla mięsa, skór, sierści i trofeów łow. (szable i fajki).

 

Biedronka siedmiokropka, boża krówka (Coccinella septempunctata)

Drobny chrząszcz; dł. 6–8 mm; czerwona z 7 czarnymi plamkami; najpospolitsza biedronka w środkowej Europie; owad pożyteczny.

Śmieszka, mewa śmieszka (Larus ridibundus)

Ptak z rodziny mewowatych (Laridae) występujący w całej Europie i Azji od Islandii i Wielkiej Brytanii aż do wybrzeży Oceanu Spokojnego. Zamieszkuje wody śródlądowe bieżące i stojące oraz piaszczyste plaże, wyspy, bagniste łąki, brzegi mórz.

Osiąga 37 cm długości ciała i 95 cm rozpiętości skrzydeł. Ubarwienie obu płci jednakowe: białe z szarym wierzchem i czarnymi końcami skrzydeł, których przedni skraj jest biały. W okresie godowym ma czarno opierzoną głowę, czerwony dziób i nogi. Żywi się drobnymi kręgowcami i bezkręgowcami lądowymi i wodnymi oraz odpadkami organicznymi.

Wyprowadza 1 lęg w roku. Gnieździ się kolonijnie na ziemnych kopcach lub w zagłębieniach w piasku. Samica składa 3-4 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez ok. 23 dni. Oboje karmią pisklęta i opiekują się nimi do 5 tygodni życia. W Polsce liczna lęgowo. Chroniona.

Gołąb skalny, miejski (Columba livia)

Odmiana miejska, stał się prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców dużych miast. Podejmowane są próby wypłoszenia gołębi przy pomoce odtwarzania ich głosów ostrzegawczych, co prawda gołębie wtedy odlatują, ale tylko na krótką chwilę. W miastach gołębie nie mają naturalnych wrogów toteż ich populacja ciągle rośnie. Najchętniej przebywają na dachach, gzymsach, ale nie na drzewach (miasta przypominają ich środowisko naturalne) najczęściej w stadach. Zanieczyszczają wtedy miasto swoimi odchodami. Żywią się prawie wszystkim najczęściej resztkami ze śmietników lub chlebem wyrzucanym przez ludzi dla nich. W okresie godowym łatwo można obserwować zaloty samca: puszy się, gulga, kręci się koło samicy z patykiem w dziobie jako prezentem dla niej. Jeżeli samiec zostanie przyjęty oba ptaki zaczynają budowę gniazda. Samica znosi 2 białe jaja. Zwykle z miotu przeżywa tylko jedno pisklę ponieważ mniejsze zostaje zadziobane przez większe.