Ekologia w Gdyńskim Liceum Autorskim

 

Glanus Pomoricus - gatunek odkryty przez uczniów GLA w parku przy ul. Pomorskiej :)

 
 
Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Napisz do mnie

 Ogólne
   - Strona Główna
   - Linki
   -
Kontakt
   -
Twórcy
   -
Galeria
 Bałtyk
   - Założenia Projektu
   -
Cele Projektu
   -
Realizacja Projektu
 Długa Góra
   - O Projekcie
   -
Flora
   -
Badania
 Powietrze
   - Skala Porostowa
   -
Redłowo
   - Pustki Cisowskie
   -
Grabówek
   -
Dąbrowa
 
 

..:: Badania chemiczne ::..

 Pobieranie próbek

 Próbki wody deszczowej zbierano na przestrzeni kilku lat w miesiącach: grudzień, marzec, maj na terenie dzielnicy Gdyni Cisowa. Wodę deszczową zbierano za pomocą lejka umieszczonego w butelce wykonanej z polietylenu.

 Przygotowanie próbek

 Bezpośrednio po zebraniu opadu próbki deszczu były filtrowane w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych. Wartość  pH oraz przewodnictwo elektryczne były oznaczane na bieżąco. Zawartość jonów oznaczano w terminie późniejszym przechowując próbki w stanie zamrożonym.

 Wnioski

 

Przewodnictwo elektryczne wody deszczowej jest ścią1e związane ze stężeniem jonów zawartych w wodzie. Im wyższa zawartość jonów, tym większe przewodnictwo. Ilość jonów jest uzależniona od zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Obecność jonów S042 i N03 informuje nas o tym, ze w deszczu występują wolne kwasy: siarkowy i azotowy w niewielkich i1ościach. Mają one wpływ na pH wody deszczowej, które jest słabo kwaśne. Badając pobrane próbki deszczu nie znaleziono żadnych śladów pierwiastków promieniotwórczych.