W Małym Kacku, w okresach grzewczych przy bezwietrznej pogodzie, ze względu na położenie dzielnicy w dolinie (co utrudnia wywiewanie zanieczyszczeń), występują warunki sprzyjające okresowemu pogorszeniu jakości powietrza. Źródłem zanieczyszczeń są stare piece węglowe, w których spalanie węgla powoduje zjawisko tzw. niskiej emisji. Dlatego w dzielnicy Mały Kack rozpoczynamy w Gdyni propagowanie programu „Czyste powietrze” – cyklu spotkań z mieszkańcami, chcącymi zlikwidować stary, nieekologiczny piec węglowy i zastąpić go np. piecem gazowym, z jednoczesnym przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji budynku. Pierwsze spotkanie już 27 czerwca.
W ramach nowego krajowego programu „Czyste Powietrze” właściciele domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z atrakcyjnych form finansowania docieplenia budynków oraz wymiany źródeł ogrzewania nawet do 90% wartości inwestycji.
Spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godzinie 17.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 13 (ul.Halicka 8). Zaproszeni przez miasto doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przybliżą założenia nowego programu „Czyste Powietrze”. Dodatkowo pracownicy gdyńskiego magistratu przedstawią zasady udzielania dotacji miejskich na zmianę źródła ogrzewania oraz budowę odnawialnych źródeł energii, a przedstawiciele PGNiG udzielą odpowiedzi na pytania związane z podłączaniem domów do sieci gazowej.
Z pozyskanych środków będzie można wymienić piec (wyłącznie, jeśli nie ma możliwości przyłączenia budynku do miejskiej sieci grzewczej lub do sieci gazowej) i przeprowadzić termomodernizację budynku, która zmniejszy koszty ogrzewania. Można starać się o dotację lub o pożyczkę lub połączyć obie formy wsparcia. Wielkość dotacji może stanowić nawet 90% kosztów kwalifikowanych i będzie uzależniona od dochodu netto na osobę w rodzinie. Uruchomiona została specjalna ekolinia telefoniczna +48 22 5 433 433, gdzie udzielane są informacje na temat programu. Według informacji Ministerstwa Finansów, od 2019 r. dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach Programu „Czyste Powietrze” nie będą traktowane jako dochód podatnika.
Najważniejsze informacje o programie „Czyste powietrze”:
- z programu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne - właściciele lub współwłaściciele budynku. Może to też być budynek w budowie, ale wówczas nie będą przydzielane środki na termomodernizację,
- wydatki na ten cel nie mogą być mniejsze niż 7 tys. zł i większe niż 53 tys. zł,
- okres spłaty pożyczki – do 15 lat, przy preferencyjnym oprocentowaniu 2,4% w skali roku,
- dotacje i pożyczki mogą być przyznane wyłącznie na inwestycje nie zakończone w momencie składania wniosku,
- finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji, opalanych węglem na: węzły cieplne (podłączenie się do miejskiej sieci grzewczej), kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła, a także na kolektory słoneczne.
Więcej informacji na temat programu „Czyste Powietrze”:
e-mail: doradcy@wfos.gdansk.pl,
tel. 58 743 18 00.
Do pobrania
Mały Kack - wielka sprawa. Chodzi o oszczędność i powietrze, fot. materiały prasowe
jpg2924kb
Opublikowano: 26.06.2018 08:00
Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 27.06.2018 10:17
Zmodyfikował: Dorota Nelke