Zdrowie

Warsztaty „Spotkanie z drugą osobą – spotkaniem z samym sobą”

„Spotkanie z drugą osobą - spotkaniem z samym sobą” poprowadzi Aleksandra Krasnostawska (zdj. ilustracyjne z unplash.com)

ikona Muzeum Emigracji - Gdynia, ul. Polska 1

ikona Zdrowie

ikona Płatny, kup bilety

Jak budować relacje? Czym jest komunikacja wspomagająca i alternatywna? O tym m.in. będą rozmawiać uczestnicy warsztatów „Spotkanie z drugą osobą – spotkaniem z samym sobą”, które poprowadzi Aleksandra Krasnostawska. Odbędą się one 15 maja w Muzeum Emigracji. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Niebieski Szlak.

 
Szkolenie „Spotkanie z drugą osobą – spotkaniem z samym sobą” odbędzie się  15 maja w Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1. Poprowadzi je Aleksandra Krasnostawska, doświadczona specjalistka w zakresie komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), która od lat wspiera osoby o złożonych potrzebach w komunikowaniu się (ZPK).

Dla kogo?


Szkolenie skierowane jest w szczególności do gdyńskich rodziców i opiekunów dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami, a także do nauczycieli, pedagogów, terapeutów i innych specjalistów pracujących na co dzień z osobami ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi na terenie naszego miasta.

Szkolenie będzie doskonałą okazją do zgłębienia tajników budowania relacji, bycia responsywnym partnerem w rozmowie oraz skutecznego wspierania osób ze złożonymi potrzebami w komunikowaniu się. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania teoretycznych podstaw komunikacji wspomagającej i alternatywnej, a także udziału w praktycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertkę. Dzięki analizie materiałów filmowych oraz pracy z indywidualnymi systemami komunikacyjnymi zdobędą nie tylko cenną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które można wykorzystać zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym.

Podczas spotkania poruszone zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące skutecznej komunikacji. Uczestnicy poznają fundamenty teorii komunikacji podstawowej, w tym schematu udanych interakcji, zasady intersubiektywności oraz sposoby budowania inicjatywy i przyjmowania komunikatu. Metodologiczne odniesienia do Wideotreningu (VIT) w komunikacji pozwolą na refleksję nad własnym wzorcem komunikacyjnym i umożliwią jego świadome rozwijanie. Szkolenie będzie także przestrzenią do analizy roli partnera komunikacyjnego, jego postawy oraz umiejętności w zakresie wspierania osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wspomagać przekaz swoich komunikatów, a także jak aranżować sytuacje komunikacyjne w oparciu o zasoby i potrzeby osób korzystających z AAC.

Harmonogram szkolenia:

  • godz. 9:00 – rozpoczęcie, sprawy organizacyjne, „O uważności i dostrzeganiu inicjatyw”,
  • godz. 10:30 – przerwa,
  • godz. 10:45 – warsztat „Postrzeganie siebie – postrzeganie innych”,
  • godz. 12:15 – przerwa,
  • godz. 13:00 - „Interakcje budujące relacje”,
  • godz. 14:30 – przerwa,
  • godz. 14:45 – „Strategie wspomagające porozumiewanie się”,
  • godz. 16:45 – podsumowanie,
  • godz. 17:00 – zakończenie szkolenia.
 

Warunki uczestnictwa


Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest złożenie kwestionariusza „Uczestnika projektu” oraz załączenie odpowiednich dokumentów (orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub zaświadczenie o zatrudnieniu w zawodzie związanym z edukacją/terapią osób z niepełnosprawnościami).

Udział w wydarzeniu kosztuje 50 zł. Szkolenie potrwa około 8 godzin. Link do formularza rejestracyjnego znajdziemy na stronie:
https://app.evenea.pl/event/niebieskiszlak5/.

O prowadzącej


Aleksandra Krasnostawska, neurologopedka, pedagożka specjalna oraz terapeutka AAC. Jest także wykładowczynią akademicką, której praktyka zawodowa skupia się na wspieraniu osób o ZPK. Specjalizuje się w budowaniu, opracowywaniu i rozwijaniu indywidualnych systemów komunikacyjnych dla użytkowników AAC, dostosowanych do ich unikalnych potrzeb. Koordynuje działania z zakresu AAC w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych przy PSONI w Gdańsku.

Jest autorką artykułów naukowych i specjalistycznych, dotyczących komunikacyjnych potrzeb osób ze złożonymi trudnościami w porozumiewaniu się. Jej podejście do pracy z rodzinami i podopiecznymi opiera się na metodach komunikacji bez przemocy (NVC), wsparciu skoncentrowanym na osobie oraz podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach (PTSR).

Szkolenie jest organizowane w ramach projektu „Edukacja drogą do aktywizacji” dofinansowanego ze środków będących w dyspozycji Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek objęła wydarzenie honorowym patronatem. Natomiast patronem medialnym jest Radio Gdańsk.

  • ikonaOpublikowano: 15.04.2025 08:48
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2025 11:33
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona