PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Tydzień "Zawiszy Czarnego"

Zawisza Czarny

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Zawisza Czarny to nie tylko jacht na którym odbywają się rejsy, to nośnik idei wychowania morskiego i patriotyzmu, szkoła dobrych praktyk morskich i kuźnia charakterów. W każdym zakamarku tego żaglowca kryje się ciekawa historia do opowiedzenia wystarczy jedynie zapytać jednego z licznych Zawiszowych „gawędziarzy” na co dzień żeglujących jako bosmani, kucharze, mechanicy i przede wszystkim kapitanowie. Na zawiszowym pokładzie wychowały się pokolenia polskich żeglarzy. Oprócz żeglowania działo się tam przy okazji rejsów i warsztatów marynistycznych wszystko co zwykle towarzyszy ludzkiemu życiu: były tańce, śpiewy, śluby, ubieranie choinki, kłótnie i sztormy i tajemnicze zniknięcia transportu z farbą.

Zawisza zawsze był też żaglowcem, który chętnie gościł wszystkich żeglarzy i życzliwych im ludzi. Właśnie dlatego, w czasie Tygodnia Zawiszy Czarnego zaprasza na pokład wszystkich fascynatów morza, żaglowców i przygód, a także tych, którzy tą pasję dopiero u siebie podejrzewają.

Premiera książki „Za sterem – od krawcowej do kaphornowca”

18 maja o godzinie 16:00 „Tydzień Zawiszy Czarnego” otworzy spotkanie autorskie ze znaną działaczką społeczną i żeglarką Mira Urbaniak. Jej kolejna książka „Za sterem – od krawcowej do kaphornowca” jest obowiązkową pozycją dla każdego pasjonata polskiego żeglarstwa.
„Wodowanie książki” odbędzie się oczywiście na pokładzie Zawiszy, z którym Mira Urbaniak jest od lat związana, w obecności kapitana Waldemara Mieczkowskiego, który prowadził żaglowiec w niejednym słynnym rejsie. „Matką chrzestną” książki zostanie kpt. Magda Jabłonowska – pierwsza kobieta kapitan „Zawiszy”. Po uroczystym „chrzcie morskim” książki odbędzie się prezentacja „Niepodległa i morska według historii rodzin: Wądołowskich i Urbaniaków”. W czasie której zobaczyć będzie można jak historia rodziny autorki przeplata się z morzem i wielką historią.
Nie zabraknie również chwili na rozmowy i zadawanie pytań uczestnikom wydarzenia.
Wstęp wolny.

Noc Muzeów „Wszystkie ręce na pokład Zawiszy!”

W trakcie godzinnej gry zaliczając kolejne jej punkty umiejscowione w różnych miejscach statku, uczestnicy nie tylko poznają historię statku i zwiedzą go, wraz z pomieszczeniami zwykle nie dostępnymi „niewtajemniczonym”, ale będą mogli również spróbować swoich sił w rozmaitych żeglarskich pracach. Żagle, nawigacja, prace bosmańskie i opowieści w kubryku, czyli zwykłe żeglarskie życie w jedną noc. Nie zabraknie również chwili na pamiątkowe zdjęcie przy kole sterowym. Po tym wszystkim, każdy uczestnik będzie gotowy, żeby odpowiedzieć na żeglarskie wezwanie „wszystkie ręce na pokład”.
W grze można brać udział indywidualnie lub w grupach do 8 osób. Grę można będzie rozpocząć w dowolnej chwili od 19:00 do 00:30.

Rejsy Zatokowe na s/y Zawisza Czarnym 

19 maja
 
Krótki rejs na żaglowcu jest idealny dla tych, którzy są ciekawi żeglowania, ale nie mają jeszcze odwagi wypłynąć w długi rejs, dla tych którzy chcą spojrzeć na Gdynię i Zatokę z innej perspektywy, dla żeglarzy którzy chcą zobaczyć jak na Zawiszy się manewruje i stawia żagle i dla tych wszystkich, którzy po prostu kochają żeglowanie i nie przepuszczą żadnej okazji.

Rejs dedykowany harcerzom (20 zł) rozpocznie się o 8.00 i zakończy o 10.00. Rejsy otwarte dla wszystkich chetnych (55 zł) odbędą się w godzinach 13:00-15:00 oraz 15:30-17:30.
Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą brać udział w wydarzeniu jedynie pod opieką osoby pełnoletniej!
Przy zapisach na rejs harcerski należy podać w uwagach numer ewidencji harcerskiej.
Zapisy na https://cwm.edu.pl/tydzien-zawiszy-czarnego-2019

  • ikonaOpublikowano: 06.05.2019 12:11
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2019 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona