PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Wykłady z zakresu wiedzy o człowieku na Kamiennej Górze

Wykłady z zakresu wiedzy o człowieku na Kamiennej Górze 29.08.2020

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Zapraszamy na wykłady z zakresu wiedzy o człowieku na Kamiennej Górze.

Termin: 29.08.2020 r., sobota, godz. 16:00-18:00
Miejsce: Scena plenerowa na Kamiennej Górze

  • godz. 16:00 – prof. dr hab. Dariusz Doliński opowie o wartościach płynących z optymizmu i pesymizmu

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy mieszkańcami terenu, który został skażony na skutek katastrofy ekologicznej. Naukowcy zalecają picie specjalnego płynu, który ma ochronić nasz organizm. Kto będzie płyn pił częściej, optymista czy pesymista? Czy pesymista częściej zapina pasy bezpieczeństwa? Czy pesymizm może nam pomagać?

Prof. Dariusz Doliński – jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji. Redaktor naczelny „Polish Psychological Bulletin”. Publikuje w prestiżowych czasopismach, takich jak: „Journal of Personality and Social Psychology”, „Personality and Social Psychology Bulletin”, „Journal of Experimental Social Psychology” oraz „European Journal of Social Psychology”. Autor i współautor około 200 publikacji, m.in. „Psychologia wpływu społecznego” (2000), „Psychologiczne mechanizmy reklamy” (2003), „Ukryte sensy zachowania: rozmowy o wywieraniu wpływu i reklamie” (2006), Manipulacja” (2009) oraz „Techniques of social influence: The psychology of gaining compliance” (2016), współautor książki „Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama”. Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komitetu Psychologii PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.

  • godz. 17:00 – dr hab. Tomasz Grzyb, prof. SWPS, opowie dlaczego warto się bawić z dziećmi

Pobudka 6.45, w szkole 7.55, ze szkoły odebrać 15.45, 16.15 judo, później angielski i szachy. W domu 20.15, szybko lekcje i do spania. Zaraz. A zabawa? Czy na pewno wszystko właściwie poukładaliśmy? Czego uczymy dziecko robiąc z nim niepotrzebne – zdawałoby się – rzeczy? Czy na pewno marnujemy czas?

Prof. Tomasz Grzyb – psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego, interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 roku kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym książki „Psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych” (2011), oraz wspólnie z prof. Dariuszem Dolińskim – „Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama”. Redaktor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. w „Journal of Applied Psychology” oraz „Marketing i Rynek”. W 2014 roku otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie.

Wykłady odbędą się w ramach cyklu „9 pytań o człowieka (i ludzi)”, który wystartował na początku 2020 r.
Opiekę merytoryczną nad cyklem sprawuje dr hab. Tomasz Grzyb, prof. SWPS.

Idea cyklu

Celem cyklu wykładów jest pokazanie szerszej niż społeczność akademicka publiczności tego, co współczesna psychologia mówi o człowieku (jako jednostce) i ludziach (jako zbiorowości). Tematyka wykładów dotyka takich obszarów jak psychologia społeczna, ekonomiczna, środowiskowa, rozwojowa, kliniczna. Wykłady skierowane są do osób interesujących się szczególnie psychologią i ogólnie życiem społecznym, chcących swą wiedzę uzupełniać o aktualne wyniki badań.

  • ikonaOpublikowano: 25.08.2020 13:46
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.08.2020 13:47
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona