PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Wszystko jest filozofią

Wszystko jest filozofią

ikona Cafe Księgarnia Vademecum - Gdynia, Świętojańska 5

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

"Wszystko jest filozofią" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających i rozwijających podstawy wiedzy filozoficznej oraz cykl spotkań z polskimi filozofami i humanistami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i związanymi z różnymi środowiskami intelektualnymi w Polsce i za granicą.


  • O antropologii pomnika, o tym co reprezentuje a czego nie pokazuje pomnik wojenny - z dr Elżbietą Olzacką z KPSC UJ
    • 07.05.2024 wtorek godz: 18:00 - 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

Podczas spotkania omówimy tradycyjną koncepcję pomnika wojennego oraz jego alternatywne formy, związane na przykład z antywojennym antypomnikiem bądź włączaniem takich zazwyczaj wykluczanych na pomniku wojennym uczestników wojen jak kobiety, cywile, zwierzęta.

Gościni: Dr Elżbieta Olzacka – socjolożka, rosjoznawczyni, adiunktka w KPSC UJ. Interesuje ją zarówno teoria wojny w wymiarach socjologicznym, antropologicznym oraz kulturoznawczym, jak i konkretne - historyczne i współczesne - przypadki wojen.


  • O nielegalnych turystach i zagranicznych migrantkach - z dr Robertem Rydzewskim z UAM
    • 23.05.2024 czwartek godz: 18:00 - 19:30 w kawiarni Konsulatu Kultury
Porozmawiamy o społecznej dynamice marginalizacji i włączania. Żyjemy w czasach bezprecedensowych migracji, których motywy i przebieg różnią się czasem w sposób zdecydowany. Co pcha ludzi do opuszczenia domu, kraju i rodziny? Co dzieje się w drodze? Jakim wykluczeniom podlegają osoby migrujące?

Gość: dr Robert Rydzewski - antropolog, ukończył studia doktoranckie w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu

  • O odpowiedzialności za drugiego oczami Levinasa i P. W Taylora - z Kamilą Czosnyk.
    • 31.05.2024 piątek godz: 18:00 - 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

Jakie są nasze przywileje, obowiązki? To Levinas skłania nas do odmiennego spojrzenia na człowieka niż przez darwinowskie zajadanie mniejszego. Jego postulaty kontynuowane przez P.W Taylor’a rozszerzają perspektywę "innego" na gatunki i pozostałą odmienną od ludzkiej materię.

Gościni: Kamila Czosnyk- artystka sztuk wizualnych, absolwentka Szkoły Doktorskiej ASP w Gdańsku w pracowni prof. Wojciecha Zamiary. Artystka multidyscyplinarna, badaczka, edukatorka i autorka tekstów kuratorskich.

  • O konserwacji jako sanityzacji z dr Mikołajem Smykowskim z UAM
    • 14.06.2024 piątek godz: 18:00 - 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

Tendencja do wykluczania materii biologicznie czynnej i jej usuwanie okazuje się kontrproduktywna, ponieważ mchy, porosty i inne „proste” organizmy żywe stanowić mogą naturalną barierę ochronną. Podążanie za taką propozycją może prowadzić nie tylko do przeformułowania społecznego odbioru przestrzeni zarośniętych, lecz także do zmiany praktyk konserwatorskich, które mogą być dokonywane w sposób bardziej ekologiczny i inkluzywny wobec organizmów żywych.

Gość: dr Mikołaj Smykowski- etnograf, antropolog, uczestnik seminarium doktorskiego Global Education Outreach Program Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

  • O pluralizmie, mowie, działaniu czyli o tym czego uczy nas Hannah Arendt  z dr Alicją Pietras z UŚ
    • 27.06.2024 czwartek godz: 18:00 - 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

Hannah Arendt jest autorką wpływowych analiz systemów totalitarnych. Podczas spotkania przyjrzymy się źródłom systemów totalitarnych i zła w świeci.

Gościni: dr Alicja Pietras - filozofka i socjolożka, zatrudniona w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Naukowo zajmuje się historią filozofii niemieckiej. Jest wielką entuzjastką metody dialogu zarówno w filozofowaniu, jak i w nauczaniu.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.
Zapisy i rezerwacja miejsc: 
mail: ksiegarnia@vademecumgdynia.org
FB oraz IG: @cafevademecum

  • ikonaOpublikowano: 07.05.2024 09:39
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.05.2024 11:02
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona