PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Fotografia Wańskiego na tle piktorializmu światowego

Fotografia Romana Morawskiego

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na bezpłatny wykład poświęcony miejscu jakie zajmuje fotografia Wańskiego na tle piktorializmu (Jan Bułhak, Bolesław Gardulski, Tadeusz Cyprian), także w aspekcie międzynarodowym (Leonard Missone, Heinrich Kuhn, Hanz Watzek). Analizie podany zostanie specyficzny styl polskiego twórcy, w tym pojęcie "fotografii ojczystej", oraz jakości estetyczno-techniczne, które wyróżniają jego postawę na tle polskiej fotografii okresu międzywojennego oraz w latach 40. po drugiej wojnie światowej. Autor Krzysztof Jurecki odpowie także na pytanie, jak dziś sięgać do tradycji polskiego piktorializmu?

Krzysztof Jurecki - urodzony w 1960. Absolwent historii sztuki na UJ w Krakowie (1985) oraz studiów doktoranckich w IS PAN w Warszawie (1990-93). Od końca lat 80. autor wielu tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii („Projekt”, „Fotografia”, „Obieg „Format”, „Arteon”, "Krytyka Literacka", „Exit”). Autor kilku książek z zakresu historii i najnowszej fotografii. Od 2002 przewodniczący jury międzynarodowego konkursu Cyberfoto w Częstochowie i od 2011 ogólnopolskiego konkursu Biennale Sztuki w Piotrkowie. Od 1997 roku członek AICA oraz od 2002 honorowy członek ZPAF.

Piktorializm to nurt, który pojawił się w fotografii światowej jeszcze w XIX wieku, a w Polsce szczególnie ceniony był w okresie międzywojennym. Piktorialiści dążyli do wyjścia poza zobiektywizowany zapis fotograficzny i do osiągnięcia za pomocą fotografii takiej intensywności estetycznej i emocjonalnej, jaką zwykle przypisywano malarstwu. Twórcy sytuujący się w tym nurcie fotografii posługiwali się wyrafinowanymi rozwiązaniami technologicznymi, a także dopuszczali różnego rodzaju manipulacje na obrazie fotograficznym. Dzięki temu fotograficzna odbitka, stanowiąca finalny wytwór artystyczny piktorialistów, często w znaczący sposób odbiegała od prostego zapisu obrazu na negatywie.

Do czołowych reprezentantów polskiego piktorializmu należał Tadeusz Wański. Urodzony w roku 1894 w Środzie Wielkopolskiej, Wański fotografią zainteresował się dopiero jako człowiek dorosły, dobiegający trzydziestki. Szybko jednak rozwinął swój ponadprzeciętny talent, już w rok po rozpoczęciu pierwszych fotograficznych poszukiwań zyskując brązowy medal na I Wszechpolskiej Wystawie Fotografii „Światłocień” w Poznaniu w 1923 roku. W następnych latach Wański intensywnie i z powodzeniem wystawiał swe prace, nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Był także aktywnym organizatorem fotograficznego środowiska, prezesem poznańskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii i współtwórcą Fotoklubu Polskiego.

Artysta związany wcześniej z Poznaniem, w 1938 roku zamieszkał w Gdyni, gdzie żył aż do śmierci w roku 1958, obok fotografii zajmując się także prowadzeniem założonej przez siebie firmy handlującej kawą i herbatą. W tym czasie stworzył wiele pięknych obrazów Gdyni, Gdańska czy Sopotu, ale przede wszystkim fotografował okoliczne pejzaże. Jak wspomina syn artysty, Jerzy, ulubionym plenerem Tadeusza Wańskiego były wzgórza morenowe w pobliżu gdyńskich Działek Leśnych i Grabówka. Pejzaż w ogóle stanowił główny nurt jego twórczości, a malowniczych motywów poszukiwał nie tylko w Polsce, ale także w Jugosławii, do której podróżował w latach 30. XX wieku, czego piękny zapis stanowi cykl prezentowany na naszej wystawie.

To już druga monograficzna wystawa twórczości wybitnego fotografika w Muzeum Miasta Gdyni i zapewne nie ostatnia. Tadeusz Wański należy bowiem niewątpliwie do najważniejszych artystów związanych z Gdynią w XX wieku. Na wystawie prezentowanych będzie ponad 40 nastrojowych fotografii ze zbiorów rodzinnych, należących do syna artysty Pana Jerzego Wańskiego.

Czas trwania wystawy: 2 grudnia 2017 r. - 4 marca 2018 r.

  • ikonaOpublikowano: 17.01.2018 09:56
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.01.2018 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona