Wydarzenia inne

Weź to na warsztat. Zajęcia dla młodych konstruktorów

Drewniane modele urządzeń na tle logotypu Centrum Nauki Experyment.

Weź to na warsztat. Zajęcia dla młodych konstruktorów.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza młodzież w wieku 10-13 lat na cykl spotkań online, w trakcie których uczestnicy będą majsterkować, projektować i budować. Zajęcia startują od poniedziałku 8 lutego i potrwają trzy tygodnie.


Warsztaty DIY

"Weź to na warsztat" to cykl sześciu zajęć instruktażowych online na platformie MS Teams, w trakcie których uczestnicy wraz z zespołem Experymentu zaplanują i zbudują własne projekty inżynierskie.

- Na nowo pokochaliśmy majsterkowanie. Warsztaty prowadzone w duchu DIY, czyli zrób to sam cieszą się ogromną popularnością, podobnie jak miejskie pracownie stolarskie i narzędziownie, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Pokolenie makerów nie dotyczy jakieś konkretnej grupy wiekowej, ale wszystkich, którzy czerpią satysfakcję z samodzielnego, ręcznego tworzenia przedmiotów. Zajęcia WEŹ TO NA WARSZTAT, na które zapraszamy młodzież, również wpisują się w ten pozytywny trend. Liczbę godzin spędzonych przed komputerem ograniczyliśmy do minimum, a cały cykl wypełniliśmy praktycznymi zadaniami inżynierskimi – mówi Justyna Sudakowska, Specjalistka ds. marketingu i PR z Centrum Nauki Experyment.



Jak prawdziwi inżynierowie

W czasie zajęć edukatorzy Experymentu wyjaśnią uczestnikom proces projektowania: jak myśli inżynier projektując i budując różnego rodzaju konstrukcje? Jak radzi sobie z problemami, które napotyka po drodze? Jak pracuje nad udoskonalaniem swoich projektów? Uczestnicy nauczą się budować makiety projektów inżynieryjnych i dowiedzą się, jaką rolę w całym procesie projektowania i budowania odgrywa grawitacja.

Solidną dawkę wiedzy inżynierskiej zdobytą w trakcie spotkań, młodzi konstruktorzy będą mogli wykorzystać realizując mniejsze i większe projekty – zarówno na zajęciach online, jak i pomiędzy nimi.

- Ważną częścią naszego cyklu jest samodzielna praca młodzieży w domu. Po każdym spotkaniu uczestnicy będą otrzymywać mini wyzwania inżynierskie do wykonania. Pokombinuj, zrób po swojemu, jeśli nie wyjdzie spróbuj jeszcze raz – mówiąc to uczestnikom chcemy ich zachęcić do twórczego działania. W końcu nic nie sprawia większej frajdy niż samodzielne eksperymentowanie zakończone sukcesem – dodaje Justyna Sudakowska.
Na ostatnich zajęciach uczestnicy pochwalą się efektami swojej pracy – zrealizowanymi projektami inżynierskimi, ale też wymienią się doświadczeniami, opowiedzą, co sprawiło im największą satysfakcję i czy tak wyobrażali sobie pracę inżyniera. Edukatorzy Experymentu podsuną też młodzieży inspiracje do dalszego samodzielnego majsterkowania, projektowania i tworzenia.



Dodatkowe informacje:

Koszt 6 zajęć "Weź to na warsztat" wynosi 150 zł za dziecko i osobę towarzyszącą rodzica/opiekuna. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Ze względu na użycie prostych narzędzi warsztatowych, na niektórych zajęciach będzie wymagana obecność dorosłych opiekunów uczestników.

Zajęcia będą odbywać się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki w terminach 8, 11, 15, 18, 22 i 25 lutego o godzinie 15:00.  

Experyment
ikona