PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Webcomics houseparty #3 - panel dyskusyjny online

Webcomics houseparty #3 - panel dyskusyjny online (fot. Unsplash.com)

ikona Wydarzenie online - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Webcomics houseparty #3 - panel dyskusyjny online
5 czerwca, godz. 18.00 - 19.30
Jak za pomocą (web)komiksów robić dobro?
Wykład Katarzyny Gabrysz (Rynn rysuje) i Karoliny Plewińskiej (Szarosen ART) + panel dyskusyjny

O wykładzie:
Czy śmieszne obrazki i komiksy mogą być nośnikiem dobra? Nie zawsze trzeba milionów złotych na kampanie społeczne, żeby wzbudzić świadomość i edukować na temat problemów czy zjawisk. W ramach inspiracji chciałabym opowiedzieć wam jak różni rysownicy - w tym ja, Rynn Rysuje - próbują swoją twórczością zmieniać świat na lepsze. Mam nadzieję pokazać wam, że ilustracje mogą być bardzo wdzięcznym nośnikiem do takich działań. W drugiej części wykładu Szarosen Art opowie natomiast o swojej serii komiksów i ilustracji "Sad Reactions Only", które uwrażliwiają w kwestii błędów w wychowaniu, systemie edukacji, stereotypów, inności.

Udział biorą:
  • Katarzyna Gabrysz, lepiej znana jako Rynn rysuje - ilustratorka mieszkająca (jeszcze) w Krakowie. Swoimi obrazkami stara się w zabawny sposób opisywać zwykłą, codzienną rzeczywistość, i uświadamiać ludziom ile ich łączy. W wolnych chwilach gra w larpy, strzela z łuku, hoduje krewetki i nie może usiedzieć w jednym miejscu.
  • Marta Zabłocka – na co dzień prowadzi stronę rysunkową zycie-na-kreske, ilustruje oraz składa publikacje. Bardzo ważną częścią jej życia jest zaangażowanie w sprawy społeczne.
  • Karolina "Szarosen" Plewińska z Gdyni, autorka komiksów internetowych i zinów. Jej komiksy to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, depresyjnego humoru. W swojej twórczości porusza tematy ważne, takie jak błędy w wychowaniu i edukacji, szkodliwe stereotypy, inność. Stara się być głosem tych, których nikt nie słyszy.
  • Ilona „Kobieta-Ślimak” Myszkowska, autorka komiksu internetowego „Chata wuja Freda” (www.chatolandia.pl), scenarzystka „Barw Biedy” i mangi „Kawaii Scotland”. Wydała kilka rzeczy na papierze – light novel "Kawaii Scotland", 4 edycje kalendarza „Kartki z datami do zapisywania rzeczy”, komiksy „Ślimacze Opowieści”, „Kapitan Szyszko”, „Bieda Apokalipsa” i „iGranie z Gruzem” oraz grę planszową o tym samym tytule. Ostatnio współtworzy gry komputerowe, m.in. “Opowieści z Nyanii” i szyje pokraczne stworzenia z włóczki.
  • Rafał Kołsut - historyk komiksu i filmu animowanego. Specjalizuje się w przemianach narracji obrazkowej w XX wieku. Autor artykułów z zakresu literaturoznawstwa i cartoon studies. Recenzent i publicysta komiksowy. Członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.
Moderator paneli dyskusyjnych:
Izabela Rutkowska - bibliotekarka w Bibliotece Gdynia, skrzypaczka, miłośniczka komiksów i młodzieży, koordynatorka projektu Język polski jako obcy w Bibliotece Gdynia.

TRANSMISJA ONLINE:
Transmisja z wydarzenia zostanie udostępniona na stronie https://www.facebook.com/events/243514113422960/

  • ikonaOpublikowano: 02.06.2020 10:20
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2020 10:32
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona