PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Warsztaty literackie dla młodzieży z Danielem Odiją

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Kurs dla osób piszących teksty do szuflady i zainteresowanych twórczością literacką, chcących zgłębić tajniki konstruowania bohaterów, fabuły i obrazu poetyckiego. Warsztat skierowany do osób w wieku 12 - 18 lat.

W ramach wydarzenia uczestnicy m.in:
– zgłębią wiedzę na temat poetyki i literatury
– wezmą udział w ćwiczeniach pisania haiku
– wzmocnią swój warsztat pisarski
– dostaną bezcenne porady dotyczące pisania
– dowiedzą się jak tworzyć literacką rzeczywistość, budować narrację, konstruować fabułę oraz konflikt dramatyczny
– nauczą się wartościować własne próby literackie

Warsztaty odbędą się 16 września 2017 w Bibliotece Wzgórze św. Maksymiliana (ul. Bpa Dominika 3). 
Prowadzenie: Daniel Odija
Czas trwania: 5 godzin

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesyłanie zgłoszeń do 6 września 2017 roku na adres filianr10@bibliotekagdynia.pl. Zgłoszenie powinno zawierać:
– dane osobowe (imię i nazwisko, nr telefonu, wiek)
– próbkę twórczości własnej (dowolnego gatunku i rodzaju literackiego, do 2 stron maszynopisu, w przypadku wysyłania kilku utworów powinny znajdować się one w jednym dokumencie).

Osoby zakwalifikowane na warsztaty zostaną powiadomione drogą mailową. Jeśli z różnych przyczyn po wysłaniu zgłoszenia, uczestnik nie będzie mógł uczestniczyć w warsztacie, Biblioteka prosi o informację o rezygnacji.

Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się finale Nagrody NIKE 2004, był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za „Książkę zimy 2009/2010” i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.
Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał pierwszą nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. W latach 2011-2015 był powoływany na eksperta Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

W 2004 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera sztuki, pt.”Tartak”, (reż. Agnieszka Olsten) na podstawie powieści Odiji o tym samym tytule. W 2016 roku w Nowym Teatrze w Słupsku wystawiono „Ulicę” w adaptacji Iwo Vedrala.

Odija publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Jego opowiadania były tłumaczone na kilkanaście języków, powieści ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki i ukraiński.

ikona