PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Światło Gwiazd

Co łączy lśniącego rogalika na niebie, zielone liście w parku i kota wygrzewającego się na parapecie? Słońce – nasza życiodajna gwiazda i największe źródło energii w pobliżu Ziemi. A jak to się dzieje, że świeci? Jak powstało i jaki los je czeka? Czy wszystkie gwiazdy są takie same? Jak dostrzec czarną dziurę?


Poznaj z nami niezwykłą naturę światła oraz siły rządzące w Kosmosie i weź udział w naszym nowym projekcie „Światło Gwiazd”! Zapraszamy dzieci i młodzież! Szukając z nami światła gwiazd dowiesz się jak i za pomocą jakich przyrządów astronomowie odkrywają tajemnice Wszechświata, zwiedzisz Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, dowiesz się jak powstaje tęcza i co kryje się za zaćmieniem Księżyca i Słońca!

Serdecznie zapraszamy na cykl „Światło Gwiazd” – spotkania z astronomami i fizykami z Obserwatorium i Fundacji Aleksandra Jabłońskiego, przygotowane przez Konsulat Kultury w Gdyni.

  • 18 października 2021 godz. 11:00 – „Czy wszystkie fale są takie same?”
Czym jest fala? Czy wszystkie ale są takie same? Co wspólnego mają fale na wodzie z dźwiękiem i światłem? Czy fale pozwalają nam badać kosmos? Jeśli tak, to jakie i w jaki sposób?
Podczas kolejnego, tym razem stacjonarnego, spotkania z cyklu „Światło gwiazd” spojrzymy na fale oczami fizyka i astronoma, pokażemy czym różnią się fale oraz wyjaśnimy w jaki sposób się rozchodzą oraz zaprezentujemy ich rodzaje i zastosowania.
  • 15 listopada 2021 godz. 11:00 – „Światło okiem Fizyka”
Czym jest optyka i ile ma wspólnego z zawodem optyka? Czy światło to tylko zakres widzialny? W jaki sposób światło podróżuje przez różne ośrodki i jak to podróż zmienia się w zależności od napotykanych przeszkód? Jakich informacji o otaczającym nas świecie nam dostarcza?
Podczas spotkania „Światło okiem fizyka” z cyklu „Światło gwiazd” omówimy podstawy optyki geometrycznej oraz podstawowe przyrządy optyczne, zastanowimy się także nad dualną naturą światła.
  • 13 grudnia 2021 godz. 11:00 – „Jak się odnaleźć na niebie”
Czy to ptak, czy samolot… a może Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Jak znaleźć Gwiazdę Polarną? Czy gwiazdy są kolorowe? Gdzie znajduje się najbliższy nam kosmiczny żłobek?
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Światło gwiazd” nauczymy się rozpoznawać gwiazdozbiory charakterystyczne dla danej pory roku, sprawdzimy, co będzie „pierwszą gwiazdką” na wigilijnym niebie, a także przekonamy się, czy warto wierzyć w horoskopy. Zapraszamy na spotkanie Pod rozgwieżdżonym niebem!

Koncepcja projektu: Agnieszka Górska-Pukownik, Magdalena Maszewska
Koordynacja projektu: Agnieszka Skibicka
Projekt powstał we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicy.
Wydarzenia dedykowane dla dzieci i młodzieży 12+.

Więcej informacji na stronie gck.gdynia.pl/swiatlo-gwiazd.

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2021 12:31
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2021 12:31
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona