PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Rok Awangardy. Łódź w Gdyni

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. Z tej okazji zapraszamy na projekt „Rok Awangardy. Łódź w Gdyni”, który narodził się z inicjatywy dwóch instytucji – Centrum Kultury w Gdyni i Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Projekt ma na celu promocję awangardy w Gdyni oraz zwrócenie uwagi na wspólne modernistyczne dziedzictwo obu miast.

W ramach projektu w sobotę 17 czerwca w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (Plac Grunwaldzki 2) odbędą się:

- w godzinach 12.00 - 14.00 – „TYPO – widok” – warsztaty z projektowania liter dla ambitnych twórców od 5 roku życia. Przyjdź i przekonaj się jaką sztuką jest tworzenie pięknych literek! Umiejętność pisania nie jest wymagana.
Strzemiński był nie tylko malarzem, projektował również litery – efekty jego pracy przybliżymy w krótkiej prezentacji multimedialnej. Udowodnimy, że tworzenie pięknych literek to sztuka.

Wstęp na warsztaty jest wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy mailowe: sekretariat@ckgdynia.pl.

- o godz. 17:00 spotkanie autorskie z prof. Iwoną Lubą i Pauliną Wawer, autorkami książki „Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii”.

Książka  „Władysław Strzemiński  – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii” Iwony Luby i Ewy Pauliny Wawer to pierwsza próba naukowej biografii Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, wybitnego teoretyka sztuki, który w prekursorskiej publikacji Teoria widzenia zaproponował zupełnie nową formułę historii sztuki nierozerwalnie związanej z historią społeczną, nauki i filozofii – jako świadomego widzenia zjawisk artystycznych.
Autorki biografii dokładnie analizują nieznane dotychczas dokumenty z rosyjskich archiwów wojskowych i stawiają zaskakującą hipotezę. Pokazują jak destrukcji fizycznej towarzyszy destrukcja społeczna – w wyniku rosyjskich rewolucji rozpada się dotychczasowy świat porucznika Strzemińskiego, a on sam staje się osobą niepełnosprawną. „Umiera” jako saper i żołnierz, kończy się jego „życie przed życiem”, rodzi się natomiast, znany nam, awangardowy, bezkompromisowy artysta.

  • ikonaOpublikowano: 08.06.2017 13:38
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2017 09:20
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona