PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Promocja książki Macieja Tomaszewskiego

Promocja książki Macieja Tomaszewskiego 17.07.2020

ikona Muzeum Marynarki Wojennej - Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Macieja Tomaszewskiego „Kontrtorpedowce ORP Huragan i ORP Orkan. Niedoszłe ukoronowanie rozwoju stoczni polskich w II Rzeczypospolitej." oraz wystawę prac Mateusza Prociaka.
 
Maciej Tomaszewski jest badaczem historii, bezkompromisowo dążącym do ustalenia faktów. Prawdy szuka analizując historyczne dokumenty, plany i zdjęcia archiwalne. Szczególnie drąży tematy techniczne. Często idzie więc pod prąd wobec rozpowszechnionych lecz błędnych poglądów i wyobrażeń, utrwalanych poprzez powielanie w wielu publikacjach. Każda jego książka obala mity niemające poparcia w archiwach.
 
Książka traktuje o osiągnięciach, z których jesteśmy dumni i o wspaniałych ludziach, którzy tego dokonali. Przedwojenną przysłowiową wisienką na torcie tych osiągnięć miała być budowa w kraju liczących się wówczas okrętów wojennych w postaci kontrtorpedowców ORP Huragan i ORP Orkan. Biorąc pod uwagę wieloletnie przygotowania i czas trwania budowy w tej skali, byliśmy na wyciągniecie ręki od sukcesu. Książka zawiera 134 ilustracje i 4 rozkładane tablice dokumentujące to, co wówczas osiągnęliśmy na Wybrzeżu w ciągu 19 lat, a jest to oszałamiające. Głównym tematem jest konstrukcja nowych kontrtorpedowców. Niestety, przedwojenne sukcesy nie mają przełożenia na stan obecny.
 
Mateusz Prociak to modelarz i pasjonat polskiej Marynarki Wojennej. Przy użyciu programu graficznego koloryzuje czarno-białe zdjęcia. Pozwala to na zupełnie inne spojrzenie na Marynarkę Wojenną. W ten sposób propaguje historię MW, która jest najmniej znanym rodzajem polskich sił zbrojnych.

  • ikonaOpublikowano: 29.06.2020 15:13
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.06.2020 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona