PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Pomorski BiblioLAB 2021

Pomorski BiblioLAB 2021 (mat. organizatora)

ikona Biblioteka Śródmieście - Gdynia, ul. Władysława IV 7-15

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Tegoroczne BiblioLABy przebiegają pod hasłem „Równowaga w rzeczywistości hybrydowej”. Zjazd pomorski odbędzie się 13 października w Bibliotece Śródmieście – filii Biblioteki Gdynia (ul. Władysława IV 7-15). Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek – publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych – w województwie pomorskim. 


UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk itd.). Nie możemy też zaproponować cateringu, dlatego prosimy o zabranie ze sobą własnej wody i ewentualnie przekąsek.

Rejestracja

Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja rozpocznie się 27 września o godz. 11.00. Uczestnicy mogą wybrać jeden z warsztatów, w którym chcą wziąć udział – należy zaznaczyć swój wybór w formularzu rejestracyjnym.


Program zjazdu

  •  9.30 – 10.00 – rejestracja
  • 10-10:20/10:30 krótka integracja
  • 10:30-16:00 – Job crafting w bibliotece – Natalia Gromow
  • 10:30-16:00 – Nowa rzeczywistość – nowe kompetencje – dr Marcin Karwowski
  • 10:30-16:00 – Jak mówić o tym, co trudne? Szkolenie z podstaw komunikacji empatycznej oraz narzędzi, które pozwolą budować relacje oparte na zrozumieniu i sprawniej rozwiązywać potencjalne konflikty – Agata Warywoda


Opisy warsztatów

  •  Job crafting w bibliotece

W jaki sposób nie poddać się rutynie, przeciwdziałać nudzie i poczuciu beznadziejności w pracy? Czasem nie potrzebujemy przeprowadzać rewolucji – wystarczą drobne zmiany w sposobie wykonywania codziennych czynności i obowiązków, które pozwolą poczuć się na nowo zaangażowanym i działać efektywnie. Tym właśnie jest job crafting – kształtowanie własnej pracy w taki sposób aby odzyskać jej sens i móc działać na pełnych obrotach. W czasie warsztatów spróbujemy przyjrzeć się naszym codziennym czynnościom tak aby w ich wykonywaniu wykorzystać osobiste predyspozycje i realizować własne potrzeby. Porozmawiamy również o tym, co może nam w tym przeszkadzać i określimy korzyści z zastosowania tej filozofii pracy.

 Prowadząca: Natalia Gromow – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych Marketing kultury (Uniwersytet Warszawski), Innowacyjnych praktyk public relations (Uniwersytet Gdański) oraz Psychologii przywództwa na Uniwersytecie SWPS.
Od kwietnia 2016 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, wcześniej pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku na stanowisku kierownika Działu Marketingu i PR oraz rzecznika prasowego. Pomysłodawczyni i osoba odpowiedzialna za wdrożenie Karty do Kultury, inicjatorka ogólnopolskiej (nie)konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek-Wizerunek, programu wymiany bibliotekarzy Praktyka dla praktyka oraz wielu kampanii marketingowych promujących czytelnictwo i korzystanie z bibliotek.
Współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia LABiB.


  •  Nowa rzeczywistość – nowe kompetencje

Czy nowe czasy wymagają nauki nowych umiejętności przez pracowników bibliotek? Które kompetencje okazują się najcenniejsze i jak je rozwijać? Podczas spotkania opracujemy sylwetkę bibliotekarza nowej rzeczywistości. Wspólnie zastanowimy się, które obszary są szczególnie cenne z punktu widzenia potrzeb użytkowników. W oparciu o teorię metaprogramów popracujemy warsztatowo nad rozwojem elastyczności i kreatywności. Przyjrzymy się filtrom mentalnym bibliotekarzy i użytkowników, by dostosować działania do potrzeb obecnych czasów.

Prowadzący: dr Marcin Karwowski – trener, coach, specjalista informacji, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie informatologii. Posiada kilka tysięcy godzin doświadczenia na sali szkoleniowej – pracuje głównie z trenerami, nauczycielami, pracownikami kultury, rodzicami i młodzieżą. Prowadzi szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych, trenerskich, menedżerskich i osobistych. Uwielbia niesztampowe metody pracy, zarówno na sali szkoleniowej, jak i w biurze czy domu. Od kilkunastu lat rozwija ludzi, buduje zespoły i optymalizuje procesy. Obecnie dyrektor instytucji kultury oraz koordynator kilkunastu projektów.


  •  Jak mówić o tym, co trudne? Szkolenie z podstaw komunikacji empatycznej oraz narzędzi, które pozwolą budować relacje oparte na zrozumieniu i sprawniej rozwiązywać potencjalne konflikty

“Prawdziwa współpraca jest możliwa wtedy, gdy wszyscy uczestnicy ufają, że inni z szacunkiem wezmą ich potrzeby i system wartości. U podstaw procesu Nonviolent Communication jest pełne respektu traktowanie innych ludzi, które daje nam szansę na nawiązanie pomiędzy nimi współpracy.” / Marshall Rosenberg
Komunikacja empatyczna to sposób podejścia do świata oraz do budowania relacji – ze sobą i innymi – którego twórcą był dr. Marshall Rosenberg, psycholog i mediator. To komunikacja oparta na potrzebach, zakładająca, m.in. że każde nasze działanie lub wypowiedziane słowa są próbą zaspokojenia naszych potrzeb, a ludzie nie działają przeciwko nam.

Podczas warsztatu:

  •  sprawdzimy, jakie komunikaty blokują porozumienie i komunikację
  •  poznamy model 4 kroków, który pozwala komunikować się konstruktywnie, bez szukania racji, winy czy zasług
  •  dowiemy się, jak formułować skuteczne prośby
  •  sprawdzimy, jak dawać wspierającą i skuteczną informację zwrotną w pracy
  •  sprawdzimy, jak możemy w naszej pracy w bibliotece znaleźć przestrzeń na uwzględnienie swoich potrzeb i uczuć oraz dlaczego to pozwala zachować równowagę i budować wspierające relacje

Prowadząca: Agata Warywoda – bibliotekarka i trenerka. Absolwentka m.in. Studium Pracy z Grupą i Zespołem oraz Akademii Trenerów Biznesu. Zawodowo związana z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie. Członkini Stowarzyszenia LABiB, trenerka w ogólnopolskich projektach szkoleniowych dla pracowników bibliotek, laureatka “Listy 100” (2020) wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Najczęściej wspiera instytucje kultury w tematach związanych z nowymi technologiami, procesami kreatywnymi oraz współpracą i komunikacją oparta na empatii.

Wiedzę i doświadczenia z zakresu komunikacji empatycznej zdobywa od ponad 3 lat – m.in. w ramach specjalistycznych kursów „NVC w relacjach zawodowych”, „NVC w rodzinie i życiu”, „Empatia – serce NVC”. Wierzy i doświadcza tego, że komunikacja empatyczna niesie ulgę i pozwala budować wspierające relacje w przestrzeni prywatnej i zawodowej.
Współzałożycielka Stowarzyszenia LABiB, trenerka w Dobrze w kulturze.

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2021 14:35
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.09.2021 14:37
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona