PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Polska Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gdyni

Luter w Gdyni?

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład dr. Jerzego Domasłowskiego poświęcony dziejom Polskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdyni w latach 1931-1939. W ciągu ośmiu lat w okresie międzywojennym kościół Ewangelicki znacząco rozwinął się na terenie kraju oraz Pomorza. Wszystko dzięki postaci ks. seniora Gustawa Manitiusa z Poznania, który doprowadził do powstania Polskiego Zboru Ewangelicko-Augsburskiego w Gdyni (zwanego też Polskim Zborem Ewangelickim). Pierwsze nabożeństwo odprawił ks. Manitius w sali Szkoły Handlu Morskiego i Techniki Portowej przy ul. Morskiej. Jak splatają się losy Parafii w kontekście dwudziestolecia międzywojennego i stosunków społecznych w ówczesnej Polsce?

Wykład jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie "Luter w Gdyni?"

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.

Wystawę można oglądać od 10 listopada 2017 r. do 25 lutego 2018 r.

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2017 09:11
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.11.2017 10:00
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona