PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Nasze sygnały: „Klątwa Żurawia”

zielona grafika z okrętem i napisem klątwa żurawia

ikona Muzeum Marynarki Wojennej - Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Zapoczątkowany kilka lat temu przez Muzeum Marynarki Wojennej cykl „Nasze Sygnały” to dla miłośników historii szansa na przyjrzenie się mniej znanym, ale wciągającym wątkom z historii polskiej floty. O przebiegu i kulisach brawurowego porwania polskiego okrętu hydrograficznego „Żuraw” oraz losach marynarzy będzie można posłuchać w najbliższy poniedziałek.


W sierpniu 1951 roku miało miejsce sensacyjne uprowadzenie ORP „Żuraw” do Szwecji. Zbuntowani marynarze po sterroryzowaniu kadry oficerskiej skierowali okręt hydrograficzny do Ystad (zamiast do portu wojennego w Gdyni) i poprosili o azyl. Szwedzkie władze – mimo presji Warszawy – przyznały buntownikom azyl polityczny. Reszta marynarzy z „Żurawia” stanęła przed tragicznym wyborem. Mogli wybrać normalne życie i wolność, ale w ten sposób naraziliby na represje swoje rodziny. Dlatego ostatecznie tylko 12 marynarzy wybrało azyl.
Część załogi, która nie brała udziału w porwaniu, po powrocie do kraju była represjonowana. Podczas pokazowego procesu za „tchórzostwo w obliczu wroga” i „oddanie okrętu bez walki” dowództwo statku z por. Arkadiuszem Ignatowiczem na czele skazano na 15 lat więzienia. Reszta załogi dostała wyroki od pięciu do dziesięciu lat. Uciekinierów skazano zaś zaocznie na kary śmierci. „Zhańbioną” w opinii ówczesnych władz nazwę „Żuraw” zmieniono na „Kompas”.

Spotkanie pt. „Klątwa Żurawia” w Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) rozpocznie się 27 lutego o godz. 18.00. Poprowadzi je zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej Aleksander Gosk.
Wstęp wolny.

Uczestnicy spotkań mogli dotąd wysłuchać prelekcji m.in. o największym okręcie bojowym Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej ORP GRYF, o historii i współczesnej roli kobiet w polskiej Marynarce Wojennej, o pierwszej jednostce zbudowanej w polskiej stoczni, czyli „Samarytance” i o tym, co łączy okręt Augusta II Mocnego z powstaniem styczniowym.

  • ikonaOpublikowano: 27.02.2023 09:26
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.02.2023 14:48
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona