PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Nowoczesność w Konsulacie Kultury

Nowoczesność w Konsulacie Kultury // mat.prasowe

ikona Konsulat Kultury - Gdynia, ul. Jana z Kolna 25

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Co znaczy modernizm i jak dziś rozumiemy idee nowoczesności? Jaki był mieszkaniec modernistycznego miasta? Jaka była moda, styl życia i w jaki sposób wpłynęły one na kształt Gdyni z lat 30. Tego wszystkiego dowiecie się w Konsulacie Kultury.

8 września, godz. 12.00-21.00

Instalacja architektoniczno-ideowo-dźwiękowa

Spacer po instalacjach obejmuje trzy warstwy: dźwiękową, wideo i obiekty. Trzy przestrzenne instalacje dźwiękowe, zbudowane na zasadzie projekcji ultradźwiękowych. Uczestnicy zdarzenia, posługując się symboliczną mapą ścieżek fal dźwięku i idei, odbędą podróż po budynku natrafiając na obiekty fizyczne, wizualne i akustyczne odnoszące się do historii XX-wiecznej nowoczesności (modernizmu) i fantazjujące na jej temat.

8 września, godz. 20.00-21.00

Seans audiowizualny

Seans dedykowany modernistom, składający się z czterech części – trzech impresji na temat Bauhausu, Białego Miasta w Tel Avivie i Gdyni, oraz fantazji futurystycznej. Łączy on trzy odległe realizacje, które powstały w podobnym czasie i z podobnych pobudek – dążenia do nowoczesności i użyteczności.

W warstwie wizualnej jest to podróż do estetyki wykreowanej przez szkołę Bauhausu – uproszczone formy geometryczne, czarno-białe fotografie, często uruchamiane przy pomocy maszyn kinetycznych.

Całość obrazu tworzona będzie na żywo, spajając się z warstwą dźwiękową, którą stanowią cztery napisane na tę okazję utwory elektroakustyczne na altówkę, oscylator i kamertony. Kompozycja podporządkowana jest założeniom modernizmu, które ponad sto lat temu wyzwoliły muzykę z romantycznej nademocjonalności. Materiał dźwiękowy wykonywany będzie na żywo, odpowiednio do każdego podjętego tematu, ściśle współgrając z obrazem.
 
Projekt zrealizowany w ramach projektu ćwiczenie nowoczesności (exercisingmodernity.com).

9 września

Warsztaty podzielone są na 3 części:

godz. 11.00-12.30 - temat MIASTO
godz. 13.00-14.30 - temat DOM
godz. 15.00-16.30 – temat MIESZKANIE
 
Inspiracją dla warsztatów jest magazyn „Dom Osiedle Mieszkanie” wydawany w Polsce w latach międzywojennych. Jest on przykładem wskazówek oraz porad dotyczących projektowania nowoczesnej architektury i nowoczesnego modernistycznego miasta. Autorzy czasopisma wnikliwie przyglądają się wnętrzom modernistycznych domów oraz funkcjonalnym układom miast.
Na warsztatach będzie można zastanowić się, co znaczy modernizm i jak dziś rozumiemy idee nowoczesności. Uczestnicy przeniosą się w czasie do Gdyni lat 30. i wejdą w rolę bohaterów tego miasta oraz tamtych czasów. Każdy wylosuje postać, z którą zidentyfikuje się, a następnie zaprojektuje i zbuduje miasto, dom i mieszkanie adekwatne do swoich potrzeb.

Uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, jaki był mieszkaniec modernistycznego miasta? Jaka była moda, styl życia i w jaki sposób wpłynęły one na kształt miasta? Wskazówek do projektów będą szukać w specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na warsztaty numerze magazynu „Dom osiedle mieszkanie”. Znajdą się tam teksty i rysunki znanych architektów, które będą dla nas przewodnikiem po modernistycznym nowoczesnym mieście. Jak je odczytają i zinterpretują uczestnicy warsztatów? Czy uda im się stworzyć idealne miasto i czym będzie się ono różnić od nam współczesnych miast? Podpowiedzi będzie można również szukać w samym budynku, czyli w Domu Marynarza Szwedzkiego. Uczestnicy wezmą „pod lupę” klamki, okna, cegłę i inne detale, które będą dla nich inspiracją.

Warsztaty poprzedzi krótki spacer po budynku oraz równie krótki wykład wprowadzający w temat modernizmu.

Następnie w grupach, czyli w Pracowni Projektowej wszyscy zainteresowani pracować będą nad projektem funkcjonalnego miasta Gdyni (pierwsza grupa), domu (druga grupa) i mieszkania (trzecia grupa). Do wykorzystania będą mieli karty zadań, w których napiszą swoje postulaty budowlane, jak również opracowane graficznie trzy plansze z rysunkami miasta, domów i przekroju kamienicy.
 
Wstęp na warsztaty bezpłatny.
Obowiązują zapisy: m.kraszewska@gdynia.pl, tel. 58 668 81 66.
Miejsce: Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.09.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2018 09:47
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także