PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki 13-15.08.2021

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Od 13 sierpnia - po raz trzeci Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki zaprasza wraz z najlepszymi instytucjami w Gdyni na ucztę literacką.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Program:

Piątek

13 sierpnia 2021


16:30-18:00
"Bitwa o literaturę!" – Inauguracja Festiwalu z udziałem Joanny Czaplewskiej i Elżbiety Pałasz
Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na wydarzenie specjalne, inaugurujące Festiwal w Gdyni! W najprawdziwszej auli odbędzie się “wykład” dla młodych wilków morskich, który przybliży niuanse pracy na morzu w zabawny i interaktywny (a czasami nieprzewidywalny) sposób.

Po solidnej dawce wiedzy przejdziemy do przestrzeni warsztatowej, gdzie pod okiem dwóch znakomitych autorek – Joanny Czaplewskiej i Elżbiety Pałasz – dzieci zbudują okręty i przygotują się do prawdziwej bitwy morskiej!
Młody poszukiwaczu przygód!

Marzą Ci się dalekie podróże, przygody, jakich jeszcze nikt nie przeżył?
Może wyobrażasz sobie siebie na statku jako kapitana?

Jeśli uśmiechasz się na myśl o wielkich falach i wyspach skarbów, zapraszamy Cię na spotkanie dla młodych wilków morskich. Podczas wydarzenia dowiesz się, jak wysokie są fale, podzielimy się z Tobą również praktycznymi wskazówkami, jak umknąć rekinom.
Ponadto sam zbudujesz okręt wojenny i wyruszysz na bitwę morską! Brzmi jak przygoda? Od tego właśnie są wakacje!

18:00 - 18:50
“Tajemnica morskich głębin” – warsztat na podstawie książek “Malamander” i “Gargantis”
Miejsce: Plener Literacki w Gdyni
Wiek: 8+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Gra warsztatowa wokół powieści “Malamander” i “Gargantis” to znakomita okazja, aby Wasze pociechy mogły rozwinąć kreatywność, wymyślając własną legendę. Do tego sprawdzą, jak radzą sobie z łączeniem faktów oraz współpracą z innymi dziećmi. Wszystko to podane w otoczce tajemnicy związanej z morskimi potworami, która zawładnie ich wyobraźnią.
Młody poszukiwaczu przygód!

Czy wiesz, jak trafić do Widmowego Portu? Ponoć z tym miejscem związana jest tajemnicza legenda! Co czai się w morskiej pianie? Dlaczego w zimowe wieczory niewiele osób chciałoby tam przebywać?

Dajcie się porwać przygodzie i przybądźcie na morskie warsztaty, podczas których stworzymy mapę tegoż portu, przeczeszemy wrak statku w poszukiwaniu wskazówek, porozmawiamy z miejscowymi i spróbujemy odkryć, czym jest Malamander i Gargantis, oraz co łączy te stwory z niebiańską gdyńską plażą. Dajcie się wciągnąć w wir przygody, a kto wie – może i Wy zostaniecie odkrywcami morskich głębin?

Sobota

14 sierpnia 2021


11:00 - 11:50 “Skok przez Bałtyk” – spotkanie z Moniką Milewską
Miejsce: Plener Literacki w Gdyni
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Książka “Skok przez Bałtyk” jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek: Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami, stworzyły opowieść, która już od pierwszych stron uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Młody poszukiwaczu morskich przygód!
Zapraszamy Cię do fascynującego świata zwierząt Bałtyku. Na spotkaniu zdradzimy ciekawostki o małych i dużych stworzeniach żyjących w morzu. Będą też żarty i mnóstwo sekretów! Lubisz tajemnice? Jesteśmy pewni, że tak!

11:00 - 12:00 Uratujmy Ziemię - spotkanie z Małgorzatą Ogonowską i Arturem Rogosiem
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
Wiek: 5+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Podczas kreatywnych warsztatów ekologicznych z autorami książek Małgorzatą Ogonowską i Arturem Rogosiem dzieci przekonają się, że dbanie o naszą Planetę to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim znakomita zabawa.
Zastanowimy się wspólnie, inspirując się tytułami książek, nad tym „co zrobić z tą górą śmieci” i „co zrobić z tą chmurą smogu”, a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na nieco filozoficzne pytanie, czy można zrobić coś z niczego. Ze wspólnej ekologicznej burzy mózgów powstanie ekoinstalacja, a może nawet miasto przyszłości?
Młody obrońco Ziemi!

Czy zastanawiasz się czasem, co dzieje się z tymi wszystkimi śmieciami, które wyrzucamy? Otóż zasypują one naszą planetę! Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie! Potrzebuje Twojej pomocy! Jeśli kiedyś chciałeś być superbohaterem, to właśnie jest ten czas! Dołącz do nas i działaj! Może razem uda nam się uratować świat!

12:00 - 14:00 Muzeum Emigracji w Gdyni – zwiedzanie wystawy stałej z tłumaczem PJM

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Emigracji w Gdyni tłumaczone na PJM. O godzinie 12.30, wraz z edukatorką muzeum, poznamy najciekawsze zakamarki wystawy, zobaczymy olbrzymi statek i dowiemy się, jak wyglądał rejs do Ameryki ponad 100 lat temu!

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

12:00 - 12:50 “Bałtyk” – spotkanie z Rafałem Jankowskim
Miejsce: Plener Literacki w Gdyni
Wiek: 8+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Bałtyk skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic! Zapraszamy was, wspólnie z pociechami na spotkanie, w którym część z nich postaramy się wyjaśnić. Porozmawiamy o kulturze nadbałtyckich krajów, przyrodzie oraz ekologii. Naszym przewodnikiem będzie osoba, która zna się na tym jak nikt inny – członek Fundacji WWF – Rafał Jankowski. Nie czekajcie więc – zapisujcie się na wydarzenie, które zaskoczy także i Was!
Młody poszukiwaczu przygód!

Czy fiordy, rafy i klify brzmią jak krajobrazy, które absolutnie nie kojarzą Ci się z naszym rodzimym Morzem Bałtyckim? Co w takim razie w przypadku, gdy do tej puli dorzucimy jeszcze zatopione wraki oraz.. focze żłobki? Brzmi jak egzotyka z dalekich krain? Nic bardziej mylnego! Tego rodzaju widoki i zjawiska oferuje nasz wspaniały Bałtyk! Przyjdź na spotkanie plenerowe, a opowiemy Ci jak to możliwe! Dowiesz się też gdzie szukać na wybrzeżu przygód i odkryć oraz czym jest tajemniczy kur diabeł!

12:30 - 14:30 Ostry Dyżur Literacki – akcja dla dzieci ze szczególnymi potrzebami (w szczególności niepełnosprawnością ruchową, głuchych oraz niewidomych)

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
Wiek: 7+

Młody poszukiwaczu przygód!
Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.
Drodzy rodzice, dziadkowie!

Eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego przepisują książki na recepty. Rekomendują najlepsze tytuły dla dzieci. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021

17:00 - 19:00 “Zmysły miasta” – kreatywne warsztaty i spotkania autorskie z Piotrem Fąfrowiczem, Przemysławem Liputem i Marcinem Dymiterem
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Zapraszamy na prawdziwą ucztę literacką. "Zmysły miasta” to wydarzenie specjalne Festiwalu dedykowane Gdyni i jej mieszkańcom, ale które może być odczytywane w aspekcie uniwersalnym.
Z dziećmi spotkają się znakomici artyści: Marcin Dymiter zaprezentuje dźwiękowy pejzaż Gdyni, a Piotr Fąfrowicz i Przemysław Liput zwrócą uwagę na estetykę przestrzeni publicznej i zaproszą do jej współtworzenia.

Nie zabraknie także zapachów, bo dzieci zostaną zaproszone do niełatwego zadania – skomponowania perfum dla miasta, a na koniec dowiedzą się, jak smakuje Gdynia!
Młody poszukiwaczu przygód!

Z pewnością wiesz, jak wygląda Twoje miasto, Twoja ulica, park w sąsiedztwie, ale czy kiedyś słuchałeś go? Wiesz, co mówi? Jakie snuje opowieści? Jaki jest jego zapach? Czy da się taki zapach odtworzyć? A jak sprawdzić, jak smakuje miasto?

Zapraszamy Cię na zupełnie zwariowane wydarzenie, które poprowadzą wraz z nami znakomici artyści. Podczas spotkania stworzymy wystawę zapachów, przebudujemy te elementy miasta, które nam się nie podobają, a potem wybudujemy najpiękniejsze kamieniczki.

Niedziela

15 sierpnia 2021


12:00 - 12:30 “Historie z dreszczykiem w tle” – spotkanie z Marcinem Szczygielskim
Miejsce: Plener Literacki w Gdyni
Wiek: 10+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Zapraszamy na spotkanie z autorem, który porusza wiele emocji, ubierając nienazwane młodzieńcze problemy w nutę magii i tajemnicy. Jak tworzy się fantastyczne światy, a jednocześnie tak bardzo realne, że czasem odbiera nam mowę? Jaką siłę ma metafora dla kreatywności młodego człowieka i jak budować napięcie w historii, aby nawet niełatwy temat wciągał czytelnika od początku podróży literackiej? Te i inne pytania oraz odpowiedzi na nie będziecie mogli usłyszeć podczas plenerowego spotkania z Marcinem Szczygielskim!
Młody poszukiwaczu przygód!

Uwielbiasz legendy, tajemnice i zaklęcia? Historie przyprawiające o lekki dreszczyk są tym, po co sięgasz z największą przyjemnością i nie możesz się od nich oderwać? Znakomicie! Mamy spotkanie specjalnie dla Ciebie! Naszym gościem na Plenerze Literackim będzie autor, którego uwielbiasz za “Za niebieskimi drzwiami”, “Czarny młyn”, a także wiele innych niesamowitych opowieści. Z pewnością już wiesz, że chodzi o Marcina Szczygielskiego, z którym porozmawiamy o tym, czy lubi czasem straszyć swoich czytelników i jak tworzy się takie historie jak “Królowa wody”.

12:00 - 13:00 “Letni koncert” – zabawa artystyczna z Karoliną Grabarczyk i Niką Jaworowską-Duchlińską
Miejsce: Muszla Koncertowa w Gdyni
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Nauka czytania to dla małego człowieka nie jest prosta sprawa, dlatego najlepsi polscy autorzy i ilustratorzy starają się pomóc, tworząc znakomitą serię “Czytam sobie”. Tu każdy może znaleźć coś dla siebie zarówno w warstwie fabularnej i ilustracyjnej, jak i o odpowiednim stopniu trudności. Z okazji Festiwalu prezentujemy Wam jedną z najbardziej wakacyjnych części – “Letni koncert”. Wydarzenie w Muszli Koncertowej będzie przeniesieniem fabuły, a zabawy z niej pochodzące pochłoną nie tylko dzieci!
Młody poszukiwaczu przygód!

Czy byłeś kiedyś na koncercie? Byłeś? A pamiętasz, gdzie to było? Może w operze lub filharmonii? A czy byłeś na łące? To właśnie tam odbywają się najpiękniejsze letnie koncerty!
Angażują się w nie wszyscy mali mieszkańcy łąki. Nie wierzysz? Zbliż ucho do trawy, a potem dołącz do tej niezwykłej orkiestry!

16:00 - 17:30 Finał Festiwalu: Na fali przygody! – najpiękniejsze morskie opowieści w cyklu “Męskie Czytanie”
Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Wiek: 7+

Mali i duzi poszukiwacze przygód!
To wydarzenie to prawdziwa uczta dla uszu! Wybierzemy dla Was najpiękniejsze fragmenty najznakomitszych morskich opowieści. W mistrzowskiej aranżacji posłuchacie o dzielnych marynarzach, piratach, skarbach morskich i złotych rybkach.
Gwarantujemy, że po zakończeniu wydarzenia zupełnie inaczej spojrzycie na fale Bałtyku!

ikona