PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

„Luter w Gdyni?” – ostatnie oprowadzanie po wystawie

Luter w Gdyni?

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Płatny, kup bilety

W niedzielę 25 lutego w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie po pierwszej w Polsce wystawie poświęconej ewangelikom i mniejszości protestanckiej w Gdyni i w okolicach. Unikatowe przedmioty, niezwykłe historie oraz niepublikowane zdjęcia. Ekspozycja porywa odbiorcę w emocjonującą i pełną zwrotów akcji podróż. Na drodze przez często niełatwą historie naszych ziem poznamy losy tych, o których pamięć zatarła się w świadomości gdynian... Realia życia ewangelików z Gdyni i okolic przybliży dr Magdalena Sacha, jedna z kuratorek wystawy.

Opis wystawy

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze
sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.

  • ikonaOpublikowano: 05.02.2018 10:11
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.02.2018 09:48
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona