PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

GWP#171: Papua - ostatni kontakt

GWP#171: Papua - ostatni kontakt

ikona Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 171. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” z Jakubem Urbańskim pt. "Papua - ostatni kontakt".


Papua jest jednym z najtrudniej dostępnych rejonów świata. Do całkiem niedawna, w niemal zupełnej izolacji od świata zewnętrznego żyły tam tradycyjne społeczności zbieracko-łowieckie. Ludzie posługujący się na co dzień kamiennymi narzędziami, zgodnie z tradycją przodków, kultywujący rytualny kanibalizm, wojny plemienne. Był to jeden z najbardziej różnorodnych kulturowo rejonów świata, niespełna trzymilionowa populacja Papui i Papui Zachodniej to ponad trzysta plemion o odrębnej kulturze. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad, intensywnie eksploatowana przez Indonezyjczyków (roszczących sobie prawa do zachodniej części Nowej Gwinei i uznających te tereny za wschodnie prowincje kraju) wyspa zaczęła się zmieniać. Tradycje, języki i kultura rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei w katastrofalnym tempie zanika. Zabierzemy widzów w podróż do miejsc, które pewnie za kilka lat bezpowrotnie znikną...

Spotkanie odbędzie się w piątek 20 września w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu odbędzie się konkurs z nagrodami od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack oraz Wydawnictwa Czarne.

Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Anna i Jakub Urbańscy - biolodzy, podróżnicy, fotograficy. Członkowie Oddziału Polskiego The Explorers Club, laureaci nagrody podróżniczej Kolos 2008 oraz wyróżnienia Kolos 2012. Autorzy kilku wystaw fotograficznych poświęconych Papui oraz pokaźnej kolekcji etnograficznej dla Muzeum Azji i Pacyfiku. Od 2005 roku regularnie podróżują do Papui, w  indonezyjskiej części Nowej Gwinei, dokumentując sztukę, obrzędy i życie codzienne rdzennych mieszkańców Papui.

  • ikonaOpublikowano: 17.09.2024 10:11
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.09.2024 10:11
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona