PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Geometria Krajobrazu - wernisaż

Geometria Krajobrazu

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci znakomitego fotografika – pejzażysty, Pawła Pierścińskiego na wystawę pod tytułem „Geometria Krajobrazu” zaprasza Gdyńskie Centrum Filmowe. W hołdzie dla swojego Mistrza przygotował ją artysta z Gdyni, Sebastian Bać. Wernisaż, połączony z projekcją filmu dokumentalnego „Kielecka Szkoła Krajobrazu”, odbędzie się w czwartek 5 kwietnia 2018 roku o godzinie 19.00 w Galerii GCF.
 
„Sinusoida”, „Zbocze Klonówki” czy „Grodzisko w Stradowie” to jedne z najbardziej znanych fotografii Pawła Pierścińskiego. Doskonale oddają ideę współtworzonej przez niego Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Czarno-białe, niemal graficzne kompozycje wydobywają geometryczny rysunek form i linii dostrzeżonych w krajobrazie Ziemi Świętokrzyskiej. Oryginały tych i innych fotogramów, w sumie ponad 20 prac, będzie można zobaczyć w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ich autor, Paweł Pierściński, zmarł 22 maja 2017 roku. W ciągu 60 lat pracy twórczej inspirował wielu innych fotografów, zarówno amatorów, jak i zawodowców. 

Gdyńska wystawa będzie okazją do zestawienia jego prac z fotografiami jednego z kontynuatorów idei Pierścińskiego. „Geometria Krajobrazu” to wyraz uznania, który składa Mistrzowi gdynianin, Sebastian Bać.

Podczas wernisażu w Galerii GCF odbędzie się pokaz kilkunastominutowego filmu dokumentalnego pt. „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (1985) w reżyserii Józefa Gębskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Artur Sychowski.
 
Wystawę „Geometria krajobrazu” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku. 
 

Paweł Pierściński (ur. 1938, zm. 2017)

Urodził się w Kielcach, z którymi związał całe swoje życie. Fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny. Zadebiutował w 1955 roku. Organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Główny twórca kierunku fotograficznego nazwanego Kielecką Szkołą Krajobrazu. Był komisarzem ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. Już za życia stał się legendą i wzorem do naśladowania dla wielu fotografujących.
 
Przez 60 lat pracy twórczej był autorem 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, opublikował ponad 500 prac zwartych, opracowań krytycznych, recenzji i wstępów do katalogów wystaw, w tym monografie i prace źródłowe. Redaktor i współautor między innymi almanachu „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” (2002). Za twórczość fotograficzną oraz społeczną działalność organizacyjną otrzymał odznaczenia państwowe oraz honorowe tytuły Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIAP, EsFIAP.
 
Jego fotografie należą do kolekcji prywatnych oraz zbiorów muzealnych w wielu krajach, między innymi w Francuskim Muzeum Fotografii w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Uniwersytecie w Parmie. Hasło imienne „Paweł Pierściński” znajduje się w międzynarodowych słownikach biograficznych oraz encyklopediach, między innymi w „Photographers Encyklopedia International” (Szwajcaria), „Who's who of Intellectuals” (Anglia).
 

Sebastian Bać (ur. 1974)

Urodził się w Gdyni, tu mieszka i pracuje. Zainspirowany twórczością Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, postanowił sam zająć się fotografią krajobrazową, co czyni nieprzerwanie od 1995 roku.
 
Jest uczestnikiem wielu krajowych wystaw fotograficznych i laureatem ogólnopolskich konkursów. Wśród jego osiągnięć są Grand Prix  w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie, Grand Prix w V Ogólnopolskim konkursie „Morze” im. Jana Gackowskiego, nagroda Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku w VII Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać ludzka w pejzażu”.

ikona