PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Dźwigi i ludzie – spotkanie autorskie

Dźwigi i ludzie - spotkanie autorskie 11.01.2020

ikona Muzeum Miasta Gdyni - Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Muzeum Miasta Gdyni serdecznie zaprasza na spotkanie wokół fotografii Romana Morawskiego - podczas spotkania będzie miała miejsce premiera nowej publikacji muzealnej - katalogu "Dawno temu nad Bałtykiem" z archiwalnymi, niepublikowanymi fotografiami Gdyni!

Prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od końca listopada 2019 roku ekspozycja "Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego", została uzupełniona o niezwykłe wydawnictwo. Publikacja zatytułowana "Roman Morawski" przedstawia ponad 350 fotografii tego autora – całość spuścizny Morawskiego pozostającej w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni oraz zdjęcia pozyskane z innych instytucji i od osób prywatnych. Książka jest początkiem serii wydawniczej, która łączyć ma przybliżenie najważniejszych fotografów w dziejach Gdyni z ukazaniem zbiorów zgromadzonych przez naszą Instytucję.

Z autorami tekstów do katalogu: Anną Orchowską-Smolińską, Dariuszem Małszyckim, Marcinem Szerle i Markiem Wawrzynkowskim będzie można porozmawiać w Muzeum już w sobotę 11 stycznia o godz. 14.00. Podczas spotkania autorskiego zorganizowanego pod hasłem "Dźwigi i ludzie" poruszone zostaną wątki pierwszych gdyńskich fotografów, budowy i wyposażenia portu, początków Marynarki Wojennej na Wybrzeżu oraz obrazu Gdyni w prasie lat 20. ubiegłego wieku. Tłem do rozmowy staną się fotografie Romana Morawskiego – dokumentalisty, którego aktywności zawodowej zawdzięczamy unikatowy zapis przemiany kaszubskiej wsi Gdynia w miasto portowe o międzynarodowym znaczeniu.

Publikacje i wystawę, której towarzyszy, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • ikonaOpublikowano: 07.01.2020 12:01
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.01.2020 13:01
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona