PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Dostępność vs. zmiany klimatu

Dostępność vs. zmiany klimatu | wykład prof. Marka Wysockiego. (mat. org.)

ikona Wydarzenie online - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Dostępność vs. zmiany klimatu | wykład prof. Marka Wysockiego

Zapewnianie dostępności architektonicznej osobom ze szczególnymi potrzebami to wyzwanie stojące przed Gdynią, które w obliczu czekających nas zmian klimatu jest szczególnie ważne. Za sprawą profesora Marka Wysockiego, działania z zakresu uniwersalnego projektowania na rzecz dostępności, testowania i wdrażania konkretnych, praktycznych rozwiązań mają miejsce w Gdyni od lat. Działania te pozwalają na poziome lokalnym wpływać na zmiany globalne. W jaki sposób można racjonalnie ułatwić życie w mieście seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, kobietom w ciąży, dzieciom lub osobom o ograniczonej mobilności?

Profesor Marek Wysocki - od 1989 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest także pierwszym w Polsce „Access Officer” powołanym na to stanowisko w 2014 roku przez gdyński samorząd. Pełni funkcję eksperta ds. dostępności miasta Gdyni. W 2015 objął stanowisko Dyrektora Centrum Projektowania Uniwersalnego, pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego realizującego cele wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego w projektowaniu środowiska fizycznego, produktów i usług. Autor ponad 70 różnych publikacji z tematyki projektowania dla wszystkich oraz ekologii i zrównoważonego rozwoju. Audytor dostępności obiektów i przestrzeni publicznych. Na swoim koncie ma ponad 100 ekspertyz w zakresie dostępności przestrzeni i obiektów publicznych.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, jest ekspertem Grupy ON Inclusion 14-20 na rzecz wdrożenia koncepcji projektowania uniwersalnego w ramach programów unijnych (EFSI). Za swoją działalność na rzecz poprawy jakości przestrzeni był wielokrotnie nagradzany, m.in. Medalem „Gdynia bez Barier” i Nagrodą im. doktora Macieja Lisa, przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W 2018 roku uzyskał tytuł Lidera Dostępności przyznawaną dorocznie przez Fundację Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Od 2019 roku jest członkiem Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Propagator idei równoprawnego dostępu osób z ograniczeniami mobilności i percepcji do przestrzeni publicznej oraz powszechnej edukacji.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu w najbliższy czwartek 25 czerwca, godz. 17:30-18:30, a także zadawania pytań i komentowania. Link do transmisji zostanie udostępniony w wydarzeniu na Facebooku.

Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu "Żyj dobrze w mieście". To cykl nastawiony na otaczającą nas przestrzeń. Co zrobić, aby była wspierająca dla mieszkańców i ułatwiała wygodne życie?
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych znajdą Państwo pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/

  • ikonaOpublikowano: 22.06.2020 10:35
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.06.2020 10:36
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona