PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Camera obscura dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Camera obscura // mat. www.muzeumgdynia.pl

ikona Muzeum Miasta Gdyni - Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Cykl spotkań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Na cykl składać się będą spotkania, warsztaty, oprowadzania oraz gra miejska, a nadrzędnym celem wszystkich działań będzie eksploracja miasta z nieoczywistej perspektywy.

Podczas inicjowanej w przestrzeni miejskiej gry Plan Miasta uczestnicy przyjrzą się miejskiej topografii i nadadzą jej osobisty wymiar poprzez działania polegające na konstruowaniu własnych planów miejskiej przestrzeni. Priorytetowym działaniem podczas tego spotkania będzie uzyskanie świadomości na temat istnienia barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej, uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne korzystanie z publicznych obszarów metropolii.

Tematyczna dominanta kolejnych działań opierać się będzie na przekonaniu, iż współczesny, obecny w strukturze miejskiej znak jest przede wszystkim rodzajem komunikatu, wysyłanego w stronę wszystkich, którzy, na dłużej bądź krócej, funkcjonują w miejskiej przestrzeni. Znak rozumiany jest zatem jako budulec miejskiej przestrzeni komunikacyjnej, jak tworzywo miejskich nastrojów, emocji i tego, co nie jest bezpośrednio zwerbalizowane. Bezpośrednia konsekwencja takiego ujęcia tematu miejskości będą warsztaty, podczas których uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu zaprojektują znaki wyrażające ich perspektywę potrzeb i widzenia miasta. Finalnym działaniem warsztatów będzie miejski mural, wyrażający perspektywę osoby z niepełnosprawnością, wykonany według projektu uczestników przez profesjonalnego artystę.

Zapisy na warsztaty: i.meronk@muzeumgdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 29.03.2019 09:14
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (dorota.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.06.2019 15:03
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona