PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Biesiada Literacka - Anne Applebaum

Plakat wydarzenia Biesiada Literacka. Na zdjęciu autorka Anne Applebaum

ikona Konsulat Kultury - Gdynia, ul. Jana z Kolna 25

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

25 czerwca (piątek) o godz. 19:00 w Konsulacie Kultury odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Biesiady Literackie. Gościem spotkania będzie Anne Applebaum.

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować od 10 czerwca:
- telefonicznie (tel. 607 022 652) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w soboty w godzinach 10:00-20:00 oraz w niedziele w godzinach 10:00-18:00,
- mailowo sekretariat@gck.gdynia.pl.

Wydarzenie na Facebooku

Anne Applebaum, jest amerykańsko-polską dziennikarką, a także zdobywczynią Nagrody Pulitzera w 2004 roku. Urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie. Applebaum to publicystka magazynu "The Washington Post". Jest absolwentką Uniwersytetu Yale, na którym studia ukończyła z wyróżnieniem. Kariera dziennikarska rozpoczęła się dla niej w 1988 roku, od pracy w charakterze korespondentki "The Economist" w Warszawie. Następnie została redaktorem działu zagranicznego, a w późniejszym czasie pełniła funkcję redaktora naczelnego tygodnika "The Spectator" w Londynie. Kiedy trwała brytyjska kampania wyborcza w roku 1997, pracowała również jako redaktor polityczny "Evening Standard". Jej debiutancka książka zatytułowana "Between East & West" została wyróżniona w 1996 roku nagrodą im. Adolpha Bentincka. Niektóre z publikacji Anne Applebaum ukazały się również w języku polskim: "Gułag", "Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy", "Przepisy z mojego ogrodu: "Czerwony głód" "Za żelazną kurtyną". 7 listopada 2012 roku Applebaum została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Na spotkaniu będą rozmowy m.in. o książkach:
"Zmierzch demokracji"
Niestety dziś zdobycz wielu starań, walk i śmierci milionów ludzi jest zagrożona, a do głosu znów dochodzą nurty totalitarne. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to i na inne pytania znajdziesz w książce "Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu".Książka ta jest próbą wyjaśnienia, dlaczego w tak wielu demokracjach na całym świecie rodzi się coraz większa tęsknota za autorytaryzmem, a nawet zwrot w jego stronę. Rozpoczynając od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, przez Europę kontynentalną, po inne kraje, demokracja słabnie a nurty autorytarne rosną w siłę. Autorka podejmuje próbę wyjaśnienia, w jaki sposób powstaje autokracja i nacjonalizm we współczesnych społeczeństwach zachodnich i analizuje zmianę nastrojów, która jest wyraźnie obecna w dzisiejszym świecie. Czytelnik będzie miał okazję poznać mechanizm, dzięki któremu despotyczni przywódcy rosną w siłę, korzystając z pomocy sojuszników politycznych, biurokratów oraz medialnych gwiazd.

"Gułag"
Książka nagrodzona Nagrodą Pulitzera, opowiadająca o nieludzkim systemie represji, pełnym ofiar i niesprawiedliwie skazanych ludzi, cierpiących do dzisiaj. Istniały na świecie miejsca, do których nikt nie chciałby trafić. Mimo to aż osiemnaście milionów ludzi znalazło się w gułagu, z czego aż cztery i pół miliona nigdy nie wróciło do swoich domów. Czasy tak okrutne, że aż niewyobrażalne, przywołuje w swojej bestsellerowej książce nagrodzonej Nagrodą Pulitzera "Gułag" Anne Applebaum. Znamy ten obraz wyłącznie z opowieści innych. Gustaw Herling-Grudziński, Wiktor Szałamow czy Aleksander Sołżenicyn to osoby, których przejmujący i dokładny opis poruszył nasze serca. Autorka "Gułagu" jednak postanowiła przedstawić sytuację najpełniej i z najdrobniejszymi szczegółami. Książka stanowi opis najgorszego miejsca na ziemi, ale również państwa w państwie, które powstało po dojściu Stalina do władzy.

PROWADZENIE: Krystian Nehrebecki
KIEDY: 25 czerwca, godz. 19:00
GDZIE: Konsulat Kultury / Gdyńskie Centrum Kultury, Gdynia ul. Jana z Kolna 25

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2021 14:17
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2021 14:21
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona