PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Wydarzenia inne

Archi Prelekcja + Archi Spacer

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Zapraszamy na specjalne, podwójne wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu: Archi Prelekcja + Archi Spacer.

Prelekcja "Mieszkać lepiej - modernistyczne wnętrza mieszkalne" odbędzie się o godz. 17.00  w Muzeum Miasta Gdyni (sala multimedialna). Natomiast spacer  "Modernistyczna architektura mieszkaniowa dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana" rozpocznie się o godz. 19:00 przy ul. Świętojańskiej 122. Prowadzenie obu Grzegorz Mika.

W okresie rozwoju awangardy modernistycznej, problematyka projektowania wnętrz mieszkalnych stała się jednym z głównych zagadnień architektury i wzornictwa przemysłowego. Podobnie jak w przypadku całych miast i osiedli, projektanci wierzyli w możliwość uporządkowania i całkowite zorganizowania przestrzeni życiowej, najbliższej człowiekowi. Wpłynęło to na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, wspartych przez postęp techniczny pierwszych dekad XX wieku. Dzięki temu, przed wojną w Polsce realizowane były nowoczesne wnętrza i apartamenty, nie odbiegające od europejskich standardów. Choć wiele pomysłów nie weszło do masowego użytku, były to rozwiązania niezwykle ciekawe i postępowe, nierzadko funkcjonujące również do dnia dzisiejszego.

Grzegorz Mika - architekt, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, varsavianista, autor strony "Warszawski Modernizm 1905 - 1939", współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”. Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Od sześciu lat prowadzi stronę internetową „Warszawski Modernizm 1905 – 1939”, zajmującą się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego. Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych dla Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości.

ikona