Sport

Gran Fondo wraca do Gdyni! Na mapie także Lublin i Poznań

To będzie 5. edycja zawodów w Gdyni (fot. mat. prasowe)

To będzie 5. edycja zawodów w Gdyni (fot. mat. prasowe)

Gdynia ponownie stanie się areną zmagań dla miłośników kolarstwa szosowego. Podczas konferencji w Fabryce Norblina w Warszawie poznaliśmy szczegóły dotyczące tegorocznego cyklu Gran Fondo Series. Za nami prezentacja tras, koszulek, ambasadorów oraz kampanii społecznych. 

Jubileusz nad morzem

Gdynia ponownie stanie się areną dla miłośników kolarstwa szosowego. We wrześniu nasze miasto zamknie cykl Gran Fondo Series, oferując jedną z najbardziej wymagających tras w tegorocznej edycji. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale także okazja, by pokazać, że Gdynia to miejsce dla ludzi aktywnych, otwarte na wydarzenia o najwyższym poziomie organizacyjnym.

Tegoroczna edycja będzie dla Gdyni wyjątkowa – to już piąta jubileuszowa odsłona wyścigu w naszym mieście i zarazem pierwsza od 2022 roku. Po dwuletniej przerwie Gran Fondo wraca nad morze z trasą, która dostarczy niezapomnianych emocji. Od pierwszej edycji w 2018 roku, gdy na starcie stanęło 350 kolarzy z ponad 25 krajów, wyścig rozwinął się w prestiżową imprezę, przyciągającą setki zawodników. Peleton pokona wymagające podjazdy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a dystans i łączna suma przewyższeń sprawią, że gdyńska trasa będzie najtrudniejszą w cyklu. Warto już teraz zaplanować start w tym wyjątkowym wydarzeniu!

uczestnicy konferencjiPodczas konferencji w warszawskiej Fabryce Norblina poznaliśmy szczegóły dotyczące tegorocznego cyklu Gran Fondo Series (fot. Bartłomiej Zborowski)

Zamknięcie tegorocznego cyklu Gran Fondo Series zaplanowane jest w Gdyni 13 i 14 września. To będzie mocny finisz z trudną trasą o łącznym przewyższeniu na poziomie 1200 metrów. Kolarze pojadą m.in. przez tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 

Ktoś, kto tam nie jeździł, będzie zaskoczony, bo jest kilka naprawdę mocnych podjazdów, na których można poczuć się jak w Małopolsce – komentuje Marek Rutkiewicz, dyrektor Gran Fondo Series.

Gdyński wyścig jest najdłuższy i najbardziej wymagający z trzech zaprezentowanych. Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, przewiduje, że peleton się rozciągnie i będziemy świadkami spektakularnych ucieczek najmocniejszych kolarzy.

Tegoroczne portfolio gdyńskich imprez sportowych uzupełni wyścig szosowy z prawdziwego zdarzenia. Taki, w którym w sposób bezpieczny i profesjonalny będą mogli uczestniczyć entuzjaści kolarstwa niezależnie od wieku oraz poziomu wytrenowania – mówi Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

trasa

Lublin na Start. Potem Poznań

Tegoroczna edycja Gran Fondo Series rozpocznie się od wyścigów w Lublinie. W sobotę, 21 czerwca rywalizować będą najmłodsi w ramach Gran Fondo Kids. Główne wyścigi zaplanowane są na niedzielę – 22 czerwca.

Z kolei 6 lipca trasę dla tych, którzy uwielbiają sprinterskie finisze, szykuje Poznań. Trasa Gran Fondo Poznań będzie wręcz ekstremalnie płaska.

W formacie Gran Fondo Series najważniejsze jest to, że każdy może przejechać nasze trasy w pełni bezpiecznie i komfortowo, przy wyłączonym ruchu samochodowym. Co więcej, każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ mamy dwa dystanse główne: Gran Fondo i Medio Fondo, a także krótkie Family Fondo oraz wyścigi dla najmłodszych adeptów dwóch kółek – mówi Marek Rutkiewicz, dyrektor Gran Fondo Series.


Ambasadorzy Gran Fondo Series

Choć Gran Fondo Series to wyścigi przeznaczone dla kolarzy amatorów, to jednak chętnie startują w nich także sportowcy z ogromnymi sukcesami w zawodowej karierze. Ambasadorami serii zostali m.in. Piotr Wadecki – były trener polskiej kadry szosowców czy Paweł Poljański – uczestnik Giro d’Italia, Vuelta Espana i Tour de France.

Kolarstwo amatorskie w Polsce rozwija się cały czas. Jestem przekonany, że takie wyścigi jak Gran Fondo Series inspirują i zachęcają nowe, młode osoby, by wsiąść na rower szosowy – mówi Paweł Poljański, ambasador Gran Fondo Series.

koszulki uczestnikówKonferencja w warszawskiej Fabryce Norblinafot  (fot. Bartłomiej Zborowski)


Kampanie społeczne

Gran Fondo Series to nie tylko wyścigi kolarskie. To także odpowiedzialność. Przede wszystkim za bezpieczeństwo uczestników. W trakcie każdego wyścigu wszystkie drogi na trasie zostaną wyłączone z ruchu.  To niezwykle ważne, bo kolarz w starciu z samochodem jest bez szans. Podczas konferencji prasowej mówiły o tym dwie zawodniczki – Rita Malinkiewicz i Katarzyna Konwa, które podczas treningu w 2020 roku uległy fatalnemu w skutkach wypadkowi.

W prawidłowo jadące sportsmenki wjechał samochód, powodując rozległe obrażenia. Dziewczyny do dziś walczą o powrót do zdrowia. Walczą także o bezpieczeństwo na drogach. Zostały ambasadorkami kampanii społecznej „Ktoś czeka na mnie w domu":

Pamiętajmy, że ktoś czeka na nas w domu, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze ponosimy my wszyscy – zarówno kierowcy, jak i kolarze – komentuje Katarzyna Konwa.

Rita Malinkiewicz dodaje: Kask to podstawa. Druga sprawa to światła i odpowiedni strój na rowerze, bo kierowcy naprawdę czasem nas nie widzą.

Gran Fondo Series prowadzi zbiórkę, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na produkcję specjalnych naklejek edukacyjnych oraz na rehabilitację obu zawodniczek.

Konferencja w warszawskiej Fabryce Norblinafot (Bartłomiej Zborowski)

Społeczność kolarska w Polsce wciąż rośnie. Dla coraz większej grupy ta aktywność to już nie tylko hobby, ale sposób na życie. Zaplanowane treningi rowerowe, profesjonalny sprzęt czy ambitne trasy stają się normą.

Zapisu do gdyńskiej edycji wydarzenia dokonać można TUTAJ.

Organizatorem wydarzenia jest agencja marketingu sportowego Sport Evolution.

  • ikonaOpublikowano: 06.03.2025 12:30
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.03.2025 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona