Już jutro będziemy świętować 98. urodziny Gdyni. To jubileusz nadania praw miejskich. A jak wyglądała Gdynia jako wieś i letnisko przed rozpoczęciem budowy portu? Zapraszamy na podróż w czasie dzięki kolekcji najstarszych gdyńskich pocztówek z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni.
Pierwsza wzmianka o Gdyni pochodzi z 1253 roku, nieco starsze Oksywie pojawiło się w dokumentach w 1212 roku. Jak wyglądała Gdynia w kolejnych wiekach możemy sobie tylko wyobrażać. Pierwsze zachowane zdjęcia rolniczo-rybackiej wsi i letniska Gdynia pochodzą z przełomu wieków XIX i XX, sprzed odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie dziwią więc na pocztówkach z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni napisy w języku niemieckim.
Widok na Oksywie, 1906 rok. Źródło: MMG
Gdynia i okoliczne wioski Oksywie i Grabówek, mimo nadmorskiej lokalizacji były terenami rolniczymi. Wsie były dość zamożne, zarządzane przez gburów – bogatych gospodarzy oraz właścicieli ziemskich, którzy uzyskali ziemię po uwłaszczeniu – głównie Kaszubów. Na przełomie XIX i XX wieku działały tu drobno-przemysłowe oraz rzemieślnicze zakłady, cegielnie, wapniarnia, tartak, kuźnie. Miejscowe karczmy oraz gburzy w swoich domach oferowali posiłki i miejsca noclegowe dla pracowników i letników. W 1904 roku powołano Towarzystwo Kąpieli Bałtyckich i zbudowano dom kuracyjny.
Restauracja Jana Plichty, 1912 rok. Źródło: MMG
Obraz Gdyni zaczął się zmieniać radykalnie w latach 20. XX wieku wraz z początkiem budowy portu, który doprowadził do rozwoju nowoczesnego miasta.
Opublikowano: 09.02.2024 10:30
Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 09.02.2024 16:18
Zmodyfikował: Karolina Szypelt