Społeczeństwo

Ważny głos Gdyni na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Mężczyźni w garniturach

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni podczas panelu dyskusyjnego // fot. Forum Ekonomiczne

Ponad pięć tysięcy uczestników, trzy dni debat – w Karpaczu zakończyło właśnie najstarsze i najbardziej znane polskie Forum Ekonomiczne. Gdynię, w gronie panelistów reprezentował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

 
Na początku września do Karpacza wyruszyli specjaliści od ekonomii, menadżerowie kluczowych spółek skarbu państwa, prezesi, ministrowie i politycy. Od lat Forum Ekonomiczne jest jedynym tego typu wydarzeniem, o tak szerokim zasięgu.
Jednym z punktów programu Forum była debata Zdrowe Miasto to Smart Miasto, w której brał udział wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz. Wraz z nim w dyskusji udział wzięli Aleksander Orłowski wykładowca z Politechniki Gdańskiej, Rober Bednarski, dyrekotr Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta we Wrocławiu, Jakub Kalinowski, współzałożyciel wielokrotnie nagradzanego start-upu i Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miasta Wrocławia.
 
- Skupiliśmy się na konkretnych problemach i naszych pomysłach na ich rozwiązanie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Idea smar city jest mi szczególnie bliska i chętnie dzielę się doświadczeniem w tym zakresie z przedstawicielami innych samorządów. Gdynia jest prekursorem wielu rozwiązań smart city i taka platforma wymiany doświadczeń, jaką udało nam się stworzyć podczas Forum w Karpaczu ma pomóc w propagowaniu idei nowoczesnych rozwiązań.
 
Inteligentne miasto w praktyce oznacza wyższą jakość życia jego mieszkańców. Zrównoważony transport, czyste powietrze, łatwy dostęp do usług miejskich czy rewitalizacja i rozbudowa w oparciu o społeczny dialog. Gdynia konsekwentnie wyznacza standardy w obszarze Smart City. Potwierdza to m.in. certyfikat w ramach normy ISO 37120 – „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”, który Gdynia uzyskała jako pierwsze miasto w Polsce. Mierzenie wskaźników, które świadczą o zrównoważonym rozwoju miasta i tym samym podnoszeniu jakości życia jego mieszkańców, jest niezwykle ważne. Sprawia, że o Gdyni jako inteligentnym mieście możemy mówić nie tylko jako pewnej idei, ale też udostępniane są konkretne dane, które o tym świadczą. Systematycznie też są wdrażane rozwiązania, by podnosić jakość usług miejskich i ułatwiać życie mieszkańców. Przykładowo Gdyńskie Centrum Kontaktu czy Cyfrowy Urząd Miasta pozwalają zdalnie obsłużyć mieszkańców co doskonale sprawdziło się podczas pandemii. 
 
Dodajmy, że kulminacyjnym momentem Forum Ekonomicznego było wręczenie nagród w 3 kategoriach:
Nagroda Firmy Roku – dla Banku Gospodarstwa Krajowego, którą odebrała prezes Beata Daszyńska-Muzyczka, Nagroda Szkoły Głównej Handlowej dla Czesława Langa; Nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego dla Marka Brzezinskiego, Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.
 
- To dla mnie ogromne wyróżnienie. Odbieram tę nagrodę w imieniu wspaniałych pracowników Ambasady USA w Polsce i konsulatu USA w Krakowie, którzy są siłą napędową misji USA w Polsce i którzy każdego dnia z głębokim zaangażowaniem pracują nad wzmacnianiem relacji polsko-amerykańskich" — napisał ambasador Brzezinski
Tegoroczna decyzja o nagrodzeniu ambasadora USA, zdaniem ekspertów pokazuje, że sojusz z USA jest trwalszy niż zmiany na polskiej scenie politycznej.
 
Wśród poruszanych tematów, do szczególnie ważnych zaliczyć należy także sesję plenarną „Scenariusze dla bezpiecznego świata”, pod hasłem: Jaką rolę powinny odgrywać Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki w kształtowaniu nowego systemu bezpieczeństwa? Jaki będzie wkład regionalnych mocarstw w nowy ład geopolityczny?

ikona