Społeczeństwo

Unia wokół nas. Dołącz do Dni Otwartych Funduszy Europejskich

na zdjęciu las z góry

Zajrzyjcie do Marszewa i odkryjcie jego tajemnice// fot. Piotr Miszczyk

Rodzinna gra terenowa, warsztaty czy profilaktyka bez słodzenia. To tylko niektóre gdyńskie atrakcje przygotowane z okazji jubileuszowej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach przedsięwzięcia będzie można dowiedzieć się więcej o inwestycjach i projektach, które są realizowane lub powstały w naszej najbliższej okolicy dzięki unijnym dotacjom. Wybrane gdyńskie instytucje zapraszają w swoje progi od 12 do 14 maja.

 


Przed nami 10. edycja ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków unijnych. Chodzi o Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji od 12 do 14 maja również w Gdyni będzie można sprawdzić, co już udało się zrobić dzięki dotacjom i na co obecnie są one przeznaczane. W tych dniach wybrane instytucje organizują darmowe zwiedzanie lub po prostu prezentują realizowane projekty.
 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich są elementem prowadzonej przez Komisję Europejską kampanii „Europe in My Region”. Pokazuje ona, jak wiele różnorodnych projektów w całej Unii Europejskiej zrealizowano dzięki dotacjom unijnym.

Tradycyjnie w organizację wydarzeń włącza się Powiatowy Urząd Pracy (ul. Hugo Kołłątaja 1). Przygotowano praktyczną prezentację, oraz warsztaty, w których każdy może wcielić się w pracodawcę.
 
12 maja
  • godz. 9.00-14.00

Podczas wydarzenia odbędą się:
1. Prezentacja jubileuszowych osiągnięć związanych z Funduszami Europejskimi.
W programie wykład m.in.:
• o tym czym są Fundusze Europejskie;
• na temat wpływu wsparcia z Funduszy Europejskich na rynek pracy;
• dlaczego warto korzystać z form wsparcia oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

2. Warsztaty pt. „Zamiana miejsc”: uczestnicy stają się pracodawcami, a pracownicy PUP Gdynia wcielają się w role potencjalnych kandydatów do pracy.
Celem warsztatów jest poznanie całego procesu poszukiwania i wyboru kandydata do pracy od strony pracodawcy.
„Zamiana miejsc” pozwoli uczestnikom spotkania na udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki aktywnej rozmowie i obserwacji, uczestnicy warsztatu będą mogli lepiej przygotować się do rzeczywistej rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
W programie m.in.:
• wyjaśnienie zasad gry, w tym opis form wsparcia oferowanych przedsiębiorcom przez Urząd Pracy oraz przybliżenie pojęć związanych z osobami bezrobotnymi będącymi w szczególnej sytuacji na rynku pracy;
• podział uczestników na grupy oraz przydzielenie branż/firm, które będą reprezentować;
• stworzenie oferty pracy przez każdy zespół (firmę);
• wykreowanie odpowiedniego profilu kandydata na proponowane stanowisko pracy poprzez rozwiązywanie zadań/quizów związanych z rynkiem pracy;
• rozmowa uczestników warsztatów z potencjalnymi kandydatami do pracy, w których wcielą się pracownicy PUP Gdynia;
• ogłoszenie wyników rekrutacji przez zespoły – opis i uzasadnienie wyboru.

3. Podsumowanie spotkania, omówienie warsztatów, ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród.
Zainteresowani udziałem w warsztatach mogą się zapisać tel. 58 776-12-47 lub mailowo: stanowisko26@pupgdynia.pl.
Liczba miejsc ograniczona.

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”
„Marszewo” (ul. Marszewska 5) jest całorocznym centrum edukacyjnym. Prowadzone są tu bezpłatne zajęcia z edukacji dla zrównoważonego rozwoju, skierowane dla grup w różnym wieku – począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół aż po seniorów. Głównym zamysłem zajęć jest pokazywanie różnorodności układów leśnych, przybliżanie zasad racjonalnej gospodarki leśnej, a przede wszystkim zachęcanie do bezpośredniego kontaktu z przyrodą poprzez zabawę, zachwyt lasem i drewnem jako surowcem pochodzącym z lasu. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych edukatorów leśnych, głównie na zewnątrz, a w przypadku złych warunków pogodowych – w bogato wyposażonym budynku edukacyjnym.

14 maja

  • 10.00- 16.00
„Skąd pochodzi to drzewo?” – rodzinna gra terenowa!
Jak co roku, w czasie Ogrodowej Niedzieli poświęconej Dniom Otwartym Funduszy Europejskich można połaczyć zwiedzanie zwiedzanie ogrodu z grą terenową w klimacie europejskim.
Tym razem zabawa będzie poświęcona drzewom spotykanym w różnych zakątkach Europy. Podążajcie za wskazówkami, znajdźcie w ogrodzie miejsca zaznaczone na mapie i rozwiążcie znajdujące się tam zagadki.
Wstęp wolny! 

  • godz. 11.00-12.30 (I grupa) i godz. 13.00-14.30 (II grupa)
„Lasy w Europie?” – prelekcja i warsztaty
Uczestnicy porozmawiają m.in. o tym, czym różnią się lasy szwedzkie od hiszpańskich? Gdzie jest najwięcej lasów, a gdzie las to rarytas? Czy wszędzie w Europie użytkuje się lasy tak samo? A na koniec będą warsztaty praktyczne, z lasami i drewnem w roli głównej.

Udział bezpłatny, ale obowiązują zapisy: rezerwacje online za pośrednictwem strony https://marszewo.nakiedy.pl 

 
 
14 maja w godz. 12.00-17.00 odbędzie się wydarzenie poświęcone profilaktyce cukrzycy. W ramach eventu zdrowotnego będzie można się dowiedzieć, czy jest się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II.

Zaplanowano m.in.:
  • badanie poziomu glukozy,
  • pomiar na specjalistycznej wadze TANITA wraz z konsultacją dietetyka,
  • gry i konkursy z nagrodami,
  • strefę dla dzieci.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wstęp wolny.
„Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, skierowany jest do mieszkańców w wieku od 18 roku życia z powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego. W ramach realizacji planuje się przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej związanej z trybem życia sprzyjającemu zachorowalności na cukrzycę typu 2. 
Liderem projektu jest Gmina Miasta Gdyni.
Więcej na https://niecukrzymy.pl/.

Szczegóły akcji znajdują się na stronie https://dniotwarte.eu/.

Belka logotypowa

  • ikonaOpublikowano: 04.05.2023 13:38
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.05.2023 14:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także