Społeczeństwo

Tożsamość Polanki Redłowskiej. Czwarty dzień konsultacji społecznych

Warsztaty w ramach konsultacji społecznych na temat zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Wśród uczestników Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Fot. Przemysław Kozłowski

Warsztaty w ramach konsultacji społecznych na temat zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Wśród uczestników Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Fot. Przemysław Kozłowski

Od poniedziałku, 2 października trwają konsultacje społeczne dotyczące Polanki Redłowskiej. Podczas pierwszych trzech dni warsztatów uczestnicy rozmawiali o możliwych do zrealizowania aktywnościach, aranżowali na mapach zieleń i komunikację. Ostatniego dnia zastanawiali się nad tożsamością tego miejsca. Na tej podstawie powstanie wstępna koncepcja zagospodarowania całej przestrzeni, która zostanie poddana szerokiej dyskusji.


W czwartek, 5 października odbyła się w UrbanLabie Gdynia ostatnia część warsztatów metodą charrette, które mają wyłonić wstępną koncepcję zagospodarowania Polanki Redłowskiej.

- Dziś podsumowanie warsztatów - bardzo pozytywna energia, dużo ciekawych pomysłów. Architekci będą je przekładali na konkretną wizję i ta wizja będzie później poddana ocenie mieszkańców, którzy będą mogli się wypowiedzieć. Być może powstaną pewne rozwiązania wariantowe, tutaj nie jesteśmy jeszcze do końca pewni. Na pewno ciąg dalszy konsultacji będzie równie ciekawy. Myślę, że ostatecznie pomysły na Polankę powinny się gdynianom spodobać – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, którzy bierze udział w całym procesie.


A proces to skomplikowany. W zajęciach bierze udział około 30 mieszkańców, którzy wcześniej się na nie zgłosili oraz prowadzący warsztaty - osoby z fundacji Stocznia, która zajmuje się dialogiem społecznym oraz projektanci i architekci krajobrazu z dwóch pracowni: JAZ+Architekci i Szelest. Prowadzący wsłuchują się w głosy gdynian, wyciągają wnioski. Na tej podstawie opracują wstępną koncepcję, która zostanie poddana szerokiej dyskusji wszystkich zainteresowanych. Harmonogram konsultacji przedstawiliśmy w artykule „Zmieńmy Polankę Redłowską. Wkrótce ruszą konsultacje”.



Jak na razie uczestnicy są zgodni, że powinien zostać zachowany zgodny z naturą rekreacyjny charakter Polanki, bez większych ingerencji inwestycyjnych.

- Mieszkańcy przez cztery dni z rzędu spotykali się na trzy godziny. Dzisiaj jest ostatni dzień. I w ramach tego procesu na podkładach mapowych aranżowali zieleń, komunikację. Dzisiaj będziemy rozmawiać o tożsamości tego miejsca. Pierwszego dnia rozmawialiśmy o tym, jakie aktywności mogą tam być podejmowane. Z tego wyłania się powoli jakaś koncepcja. Oczywiście jest kilka punktów spornych np. dotyczących tego ile miejsc parkingowych tam zapewnić, czy teren pod parkingi powinien być zagospodarowany raczej zielenią. To jest chyba najbardziej sporna kwestia – mówiła przed rozpoczęciem ostatniej części warsztatów Agata Bluj, dyrektorka ds. komunikacji i rozwoju oraz specjalistka ds. partycypacji w fundacji Stocznia.


Kobieta przy ścianie z nalepionym kartkami.
Agata Bluj grupuje kartki z wypisanymi przez mieszkańców hasłami kojarzącymi się im z Polanką Redłowską. Fot. Przemysław Kozłowski


Jakie koncepcje Polanki przynieśli ze sobą uczestnicy i jakie punkty sporne dostrzegają? Pierwszego dnia warsztatów pojawił się np. pomysł na wieżę widokową, ale został skontrowany naturalnym widokiem z sąsiedniego klifu.

- Generalnie ta część zielona powinna zostać zielona, powinna żyć swoim życiem. Te tereny po basenach i po hotelu powinny być częścią czysto rekreacyjną. Myślę, że fajną koncepcją byłaby część na wzór niedużego amfiteatru, połączona ze ścianką wspinaczkową, z bazą sportowo-rekreacyjną, ale bez dużej zabudowy, która mogłaby ingerować i troszeczkę zniszczyć ten krajobraz – mówi obecny na wszystkich czterech sesjach Radosław Maślak, przewodniczący Rady Dzielnicy Redłowo. - Staram się słuchać oczywiście innych głosów. Myślę, że inni mojego głosu też słuchają. Ja myślę, że po to się spotkaliśmy, żeby osiągnąć jakiś kompromis. Należy też sobie zadać pytanie: dla kogo jest ta Polanka? Część z obecnych twierdzi, że dla mieszkańców. Ja z kolei twierdzę, że nie tylko dla mieszkańców ale też dla turystów, bo jesteśmy miastem otwartym, liczymy na tych turystów.

Czym jest dla was Polanka?

W ramach rozważań nad tożsamością Polanki Redłowskiej organizatorzy warsztatów pokazali uczestnikom przykłady przestrzeni publicznych z kraju i świata oraz identyfikację podkreślającą ich cechy. Następnie mieszkańcy wypisali na kartkach po kilka haseł, z którymi Polanka im się kojarzy, takich jak np.: natura, zwierzęta, rezerwat i enklawa zieleni, dzikość, rekreacja na łonie natury, widok na morze, styk miasta, morza i lądu, wspomnienia z dzieciństwa i młodości, otwarta przestrzeń, baseny, wakacje w mieście, wolność i swoboda, spacery, relaks, integracja, pokolenia, ogniska, impreza w plenerze… i wiele innych.

Ludzie w sali seminaryjnej ogladaja pokaz zdjęć na ekranie.
Prezentacja identyfikacji tożsamości przestrzeni publicznych w różnych częściach świata. Fot. Przemysław Kozłowski


Następnie hasła pogrupowano i podzielono uczestników na trzy zespoły. Każda grupa rozważała inne cechy tego miejsca. Na tej podstawie projektanci stworzą wspólną tożsamość Polanki Redłowskiej i zaproponują jej identyfikację poprzez takie elementy jak: układ kompozycyjny, rzeźbę, formy przestrzenne, małą architekturę, elementy informacyjno-edukacyjne, kod kolorystyczny, napisy – znaki – symbole – piktogramy, elementy interakcji itp.

- Napisałem trzy hasła: integracja, pokolenia, rekreacja. „Pokolenia” przez pryzmat osób starszych, które pamiętają to miejsce, chociażby mój teść, który tutaj uczył się pływać, osiągał wyniki sportowe na tym basenie. „Integracja” powinna łączyć ludzi w różnym wieku. „Rekreacja” czyli wymiar może nie czysto sportowy, ale rekreacyjny dla dzieci, młodzieży, turystów – mówi Radosław Maślak.


Męzczyzna mówi do grupy ludzi w sali seminaryjnej.
Radosław Maślak opowiada o swoich skojarzeniach dotyczących Polanki Redłowskiej. Fot. Przemysław Kozłowski


Wygląda na to, że konsultacje społeczne i wypracowanie wspólnej dla wszystkich mieszkańców wizji jednego - niedużego, ale bardzo ważnego dla całej społeczności miejsca to długi i skomplikowany proces. Konsultacje zakończą się na początku grudnia br.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.10.2023 13:34
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2023 16:41
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także