Społeczeństwo

Straż Miejska ratuje rannego perkoza dwuczubego

W Gdyni na ul. Krośnieńskiej Ekopatrol Straży Miejskiej interweniował w sprawie rannego perkoza dwuczubego – rzadkiego ptaka wodnego, który nie mógł się samodzielnie poruszać. (fot. Leonard Wawrzyniak)

W Gdyni na ul. Krośnieńskiej Ekopatrol Straży Miejskiej interweniował w sprawie rannego perkoza dwuczubego – rzadkiego ptaka wodnego, który nie mógł się samodzielnie poruszać. (fot. Leonard Wawrzyniak)

Na ulicy Krośnieńskiej w Gdyni doszło do nietypowego zdarzenia. Ekopatrol działający w ramach Straży Miejskiej w Gdyni został wezwany do rannego ptaka, który nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Okazało się, że poszkodowanym jest perkoz dwuczuby – niezwykle ciekawy gatunek ptaka wodnego, który rzadko pojawia się w miastach. 



W Gdyni na ul. Krośnieńskiej Ekopatrol Straży Miejskiej interweniował w sprawie rannego perkoza dwuczubego – rzadkiego ptaka wodnego, który nie mógł się samodzielnie poruszać.
Strażnicy miejscy, przybywszy na miejsce, stwierdzili, że ptak ma poważne obrażenia podbrzusza. Trudno było ustalić, co dokładnie się wydarzyło, ale możliwe, że perkoz uderzył w szybę budynku lub został ranny w inny sposób. Na szczęście był w dobrej kondycji, pełen energii, co daje nadzieję na jego szybki powrót do zdrowia. Ekopatrol zabezpieczył ptaka i przewiózł go do lecznicy weterynaryjnej przy ul. Stryjskiej. Po udzieleniu pierwszej pomocy perkoz trafi do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja, gdzie specjaliści zadbają o jego powrót do pełnej sprawności. 


Perkoz dwuczuby, to jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków wodnych w Polsce. Wyróżnia się eleganckim wyglądem – szczególnie w okresie godowym, kiedy jego głowę zdobią efektowne, czarne pióropusze. Jest świetnym pływakiem i nurkiem, a jego dieta składa się głównie z ryb oraz owadów wodnych. Mimo, że naturalnym środowiskiem perkoza są jeziora i stawy, ptaki te czasami mogą znaleźć się w nietypowych miejscach, zwłaszcza w okresach migracji. Tak było i w tym przypadku.
 
Ratowanie dzikich zwierząt to jedno z kluczowych zadań Ekopatrolu Straży Miejskiej w Gdyni. Jak podkreślają funkcjonariusze, każdego roku otrzymują tysiące zgłoszeń dotyczących rannych i zagubionych zwierząt. W 2024 roku interweniowali ponad 4600 razy, a aż 920 przypadków dotyczyło ptaków – w tym takich, które uległy wypadkom drogowym, nadziały się na ostre elementy lub uderzyły w szyby budynków. 

Mamy wiele zgłoszeń dotyczących zwierząt ulegających wypadkom. Wpadają pod przejeżdżające samochody, nadziewają się na ostre elementy, a ptaki często uderzają w szyby i uszkadzają sobie skrzydła – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.
 
Działania strażników miejskich są niezwykle istotne dla ochrony lokalnej fauny. Wiele rannych zwierząt, które trafiają do lecznic i ośrodków rehabilitacyjnych, ma szansę wrócić na wolność i dalej funkcjonować w swoim naturalnym środowisku.

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2025 12:30
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2025 17:35
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona