Społeczeństwo

„Powitalnik” z matronatem fundacji „Rodzić po Ludzku”

Inkubator pomysłów to projekt Gdyni i Fundacji Stocznia

Inkubator pomysłów to projekt Gdyni i Fundacji Stocznia

„Powitalnik” to jedna z innowacji Inkubatora Pomysłów. Właśnie została ona wyróżniona przez fundację „Rodzić po Ludzku”. Stworzony przez Magdalenę Kolczyńską poradnik dla świeżo upieczonych rodziców zmagających się z trudną diagnozą swojego dziecka jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny.


Inkubator pomysłów to projekt Gminy Miasta Gdynia i Fundacji Stocznia, który pomaga znaleźć, dopracować i przetestować oddolne innowacje dotyczące włączenia społecznego. Dzięki niemu udało się wdrożyć pomysły, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia wielu osób.
- Inkubator pomysłów to niezwykle skuteczne narzędzie. Pokazują nam to te innowacje, które są na etapie upowszechniania i które są stale doceniane przez ekspertów z różnych branży. Cieszymy się, że Gdynia jest częścią projektu, który zmienia na lepsze życie osób w całej Polsce - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Jedną z tych innowacji, która szturmem podbija kolejne instytucje, jest właśnie „Powitalnik”, czyli poradnik skierowany do rodziców.

- Olbrzymi potencjał tego pomysłu został dostrzeżony przez Fundację Rodzić po Ludzku, która objęła go swoim matronatem, dzięki zainteresowaniu fundacji, a także innych obiektów opieki okołoporodowej „Powitalnik” ma szansę pomóc sporej grupie osób, a już wkrótce broszury informujące o tym, gdzie można go znaleźć trafią do różnych gdyńskich instytucji - tłumaczy Magdalena Żółkiewicz.

Twórczyni „Powitalnika”, Magdalena Kolczyńska wyjaśnia, że pomysł na stworzenie tego poradnika wziął się m.in. z „doświadczeń pracy z rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnościami, które opowiadały, że po wyjściu ze szpitala z diagnozą choroby dziecka, zostawały z tym same”.
- Ogromnym problemem jest brak wsparcia psychologicznego - tłumaczyła nam innowatorka. - Rodzice nie wiedzą, jak przejść emocje towarzyszące diagnozie, jak o niej rozmawiać. Trudno im także komunikować się z najbliższymi: partnerem, starszymi dziećmi, które również przecież wymagają uwagi i troski. Stwierdziłyśmy więc, że przyda się narzędzie, będące formą wsparcia w tym momencie.

Jakie treści można znaleźć w innowacyjnym poradniku? Najważniejszym elementem zestawu będzie pierwsza pomoc psychologiczna. W „Powitalniku” znajdzie się bowiem przewodnik po emocjach, jakie mogą towarzyszyć rodzicom i opiekunom, a także sposoby ich normalizacji oraz propozycje wyposażenia rodziców w bardzo konkretne narzędzia, które pomogą sobie z nimi poradzić. Oprócz tego w skład zestawu wejdą także poradniki na temat komunikacji z bliskimi, czy z lekarzami. Istotna jest także baza kontaktów, która może ułatwić rodzicom szukanie pomocy.

„Powitalnik” w wersji cyfrowej można pobrać bezpłatnie ze strony Inkubatora pomysłów: https://inkubatorpomyslow.org.pl/app/uploads/2023/05/powitalnik-stowarzyszenie-mudita.pdf, a także ze strony Stowarzyszenia Mudita: https://stowarzyszeniemudita.pl/projekty/logistyka-codziennosci/powitalnik/.

  • ikonaOpublikowano: 13.12.2023 14:28
  • ikona

    Autor: Agata Gołąbek- Polus (a.golabek-polus@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.12.2023 16:38
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona