Społeczeństwo

Pamiętamy. Światełko dla Pawła Adamowicza

Drugi dzień obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska. Fot. Mirosław Pieślak

Drugi dzień obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska. Fot. Mirosław Pieślak

Centralnym punktem obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska była sobotnia (13.01) uroczystość przy pamiątkowej płycie nieopodal Złotej Bramy – Światełko dla Pawła Adamowicza. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: rodzina zmarłego prezydenta, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy i przyjaciele Gdańska. Gdynię reprezentowali wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

 

Laureaci Nagrody im. Prezydenta Adamowicza

 Maddalena Alberti, dyrektorka  Stowarzyszenie na rzecz Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovici ze statuetką
Na zdj. Maddalena Alberti, dyrektorka Stowarzyszenie na rzecz Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovici ze statuetką. Fot. Mirosław Pieślak

W sobotę, 13 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej już po raz trzeci ogłoszono laureatów Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. To wyróżnienie dla tych, którzy z odwagą walczą o prawdę, walczą z ksenofobią i mową nienawiści oraz promują równość, wolność i tolerancję.
– Warto szanować innych, warto być otwartym. Pamiętajmy o tym szczególnie dziś, w piątą rocznicę tego, co się wydarzyło. Pamiętajmy, że tylko dobrem, dobrym słowem i szacunkiem, możemy zmienić rzeczywistość – mówiła podczas uroczystości rozdania nagród Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska i posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Tegoroczną Nagrodę im. Prezydenta Adamowicza otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) – stowarzyszenie, które od lat 90-tych niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie. Statuetkę odebrała Maddalena Alberti, dyrektorka stowarzyszenia.

Z kolei specjalne wyróżnienie otrzymała Alla Myronova, wójt gminy Inhulka na Ukrainie – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.

Ustanowienie nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz miasta Gdańska.

Światełko dla Pawła Adamowicza


To był centralny punkt obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska. Uroczystość odbyła się przy płycie pamiątkowej nieopodal Złotej Bramy. Kilkanaście metrów od tego miejsca stała scena WOŚP, na której 13 stycznia w 2019 roku prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem przez zamachowca.  

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: premier Donald Tusk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, najbliższa rodzina zmarłego oraz mieszkańcy Trójmiasta i przyjezdni z całej Polski.
– Tęsknię za prezydentem Pawłem Adamowiczem, który był nie tylko szefem, ale też przyjacielem. Pawle, tej pustki po tobie wciąż nie chcę przyjąć i zaakceptować – mówiła ze sceny prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Czas nie leczy ran, bo na takie rany leku nie ma. Ale czas jest potrzebny, żeby nauczyć się żyć bez ukochanego męża, bez cudownego ojca naszych córek, bez najlepszego przyjaciela. Te pięć lat przetrwałam, bo cały czas mam przed oczami jego uśmiech – wspominała męża Magdalena Adamowicz.
Głos zabrał również premier Donald Tusk, wieloletni przyjaciel prezydenta Adamowicza.
– Ta tragiczna i zdawałoby się bezsensowna śmierć, nadała jednak bardzo głęboki sens temu przekonaniu, że tak jak w jego marzeniach Gdańsk, tak i cała Polska, mogą i muszą być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści – powiedział premier Donald Tusk

Po wzruszajacych przemowach, przy dźwiękach piosenki „Sound of Silence”, która po śmierci Pawła Adamowicza stała się symbolem bólu i żałoby mieszkańców Gdańska, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na symbolicznej płycie pamiątkowej.
– Dziś miejsce samorządowców było w Gdańsku, w miejscu, gdzie morderca Stefan Wilmont ugodził Pawła Adamowicza nożem oraz przy grobie prezydenta Gdańska. Byliśmy tam nie tylko po to, by oddać hołd Pawłowi, do którego nieobecności wciąż nie możemy się przyzwyczaić, ale również po to, aby z myślą o przyszłości budować wspólnotę opartą na dobru, otwartości i szacunku dla innych – wartościach bliskich nam, samorządowcom – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni.

– To dzień w którym pięć lat temu zatrzymały się nasze serca. Dziś każdy z nas może zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać mowie nienawiści. Bądźmy dobrzy i uczmy tej dobroci młodych! Niech hejt na drugiego człowieka nigdy więcej nie będzie źródłem tragedii – dodaje wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Koncert „Polska jako wspólnota” 


Po uroczystości przy Złotej Bramie uczestnicy udali się do Bazyliki Mariackiej, aby oddać hołd w miejscu złożenia urny z prochami prezydenta Adamowicza. Tam odbyła się modlitwa celebrowana przed duchownych różnych wyznań. To Paweł Adamowicz zapoczątkował łączącą wszelkie wyznania formułę obchodzenia ważnych uroczystości w Gdańsku. 

Po modlitwach Bazylikę Mariacką wypełniła muzyka. Podczas koncertu „Polska jako wspólnota” artyści zabrali słuchaczy w podróż poświęconą zmarłemu prezydentowi. Puentą wieczoru stały się słowa Pawła Adamowicza:
– Żebyśmy się pięknie różnili i uśmiechali do siebie.
Kwiaty w Bazylice Mariackiej składają wdowa po prezydencie Magdalena Adamowicz z córkami Antoniną i Teresą
Kwiaty w Bazylice Mariackiej składają: wdowa Magdalena Adamowicz i córki prezydenta – Antonina i Teresa. Za nimi stoją: Piotr Adamowicz, brat prezydenta Gdańska, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Fot. Mirosław Pieślak


14 stycznia – dzień śmierci prezydenta


Prezydent Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku, po wielogodzinnych próbach ratowania jego życia przez zespół lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.    

W niedzielę (14.01), podczas ostatniego dnia gdańskich uroczystości, zaplanowano:

  • godz. 12.00 / mszę świętą w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka. Transmisja na www.gdansk.pl,
  • godz. 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów,
  • godz. 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS. Transmisja na www.gdansk.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona