Społeczeństwo

Pada śnieg. Pamiętaj o obowiązku odśnieżenia

Zimowa Świętojańska. Fot. Oskar Lewiński / zdjęcie pochodzi z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Zimowa Świętojańska. Fot. Oskar Lewiński / zdjęcie pochodzi z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Zima rozkręca się na dobre. Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym tygodniu śniegu jeszcze przybędzie. Pamiętajmy o tym, że w okresie jesienno-zimowym właściciele i zarządcy nieruchomości mają dodatkowe obowiązki. Przypomina o tym również gdyńska Straż Miejska. Dlaczego trzeba odśnieżać chodnik przed posesją i o czym jeszcze warto wiedzieć zimą?

 
Gdyńska Straż Miejska przypomina o zasadach i obowiązkach zimowych dla właścicieli oraz zarządców nieruchomości. Za ich nieprzestrzeganie grożą wysokie kary pieniężne.  
 

Chodnik odśnieża właściciel nieruchomości

 
Jak wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odśnieżanie chodnika to obowiązek właścicieli nieruchomości. Chodzi o sytuację, gdy chodnik sąsiaduje bezpośrednio z naszą działką. Natomiast nie ma takiego sąsiedztwa, gdy trawnik dzieli prywatną nieruchomość i chodnik. Nie trzeba też się zajmować przystankami, chodnikami pełniącymi funkcję parkingu.
 
Jakie są konsekwencje cywilne przepisów, które nakładają obowiązek dbania o chodnik jednocześnie na gminę i obywatela? Gminę można potraktować jako nadzorcę. I jeżeli chodnik nie zostanie odśnieżony przez właściciela nieruchomości, to jest możliwość kierowania – w zależności od okoliczności – roszczenia o odszkodowania za szkodę (np. złamanie nogi przechodnia) przeciwko gminie i/lub/albo właścicielowi nieruchomości.

Mundurowi przypominają też, że warto wzdłuż posesji odśnieżać chodnik, ponieważ:

  • łatwiej wówczas otworzyć furtkę, bo nie blokują jej zwały śniegu,
  • zdecydowanie przyjemniej i bezpieczniej chodzi się po odśnieżonym chodniku.
 
Posypanie chodnika przed posesją mieszaniną piasku i soli uchroni przechodzących przed poślizgiem i być może połamaniem nóg. Poza tym czysty chodnik może uchronić właścicieli posesji przed wizytą  strażników miejskich uzbrojonych w bloczki mandatowe. Warto wiedzieć, że chodnika, na którym parkowanie jest płatne, właściciel nie sprząta.
 
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach – to na właścicielu posesji spoczywa obowiązek sprzątania przyległego do niej chodnika. Za nieprzestrzeganie tego przepisu można słono zapłacić (do 500zł).
 

Usuwajmy śnieg i sople

 
Wydawałoby się, że każdy wie, jak posprzątać śnieg zalegający na posesji. Niestety w praktyce różnie z tym bywa, więc gdyńska Straż Miejska przypomina:

  • śnieg należy zagarnąć na krawędź chodnika, a nie na jezdnię – wywiezie go zarządca drogi,
  • śniegu i lodu nie wolno zagarniać bezpośrednia pod drzewa, bo sól może uszkodzić system korzeniowy roślin,
  • sprzątamy nie tylko śnieg, ale też liście, błoto, lód i wszystkie śmieci, które znajdują się na naszym chodniku,
  • należy usuwać sople i śnieżne czapy z dachów i parapetów, bo mogą spaść komuś na głowę.

  • ikonaOpublikowano: 04.12.2023 12:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2023 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona