Społeczeństwo

Nauka, zajęcia artystyczne i sport w SPOT "Północ"

Dzieci bawiące się bańkami

SPOT "Północ" mieści się w Gdyni Oksywiu

Zajęcia artystyczne, sportowe, a także… kulinarne. Tak właśnie wygląda codzienność w SPOT „Północ”, jednej z 16 takich placówek na terenie Gdyni. Kadra „Północy” pomaga dzieciom w nauce i przygotowaniu do lekcji, a także dba o to, aby nabywały umiejętności, które przydadzą się im w przyszłości. Jak podkreślają panie prowadzące SPOT, najważniejszą kwestią jest współpraca między podopiecznymi w różnym wieku.

- Gdyńskie SPOT-y cechuje duża różnorodność oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb i możliwości uczestników. Od 2015 roku budujemy sieć placówek, w których dzieci i młodzież mogą spędzać czas po zajęciach szkolnych oraz otrzymać pomoc w nauce. Placówki znajdują się w różnych lokalizacjach na terenie miasta, a każda z nich wyróżnia się czymś konkretnym spośród pozostałych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

SPOT „Północ”
mieści się w Gdyni Oksywiu. Jego oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin zmagających się z uzależnieniami, współpracujących z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni czy kuratorami.

- Staramy się przede wszystkim odpowiadać na potrzeby dzieci. Przy przyjmowaniu nowych osób rozpoznajemy ich poszczególne potrzeby, to, z czym borykają się na co dzień, jakie problemy występują w rodzinie. Działamy profilaktycznie, tak, aby dzieci które wchodzą w dorosłość były wyposażone w kompetencje odpowiednie do tego, żeby poradzić sobie w życiu – mówi Marta Mróz-Kolczyńska, kierownik SPOT „Północ”.

Harmonogram zajęć w SPOT „Północ” opiera się na zajęciach plastycznych, artystycznych, ale także sportowych. Placówka dysponuje dużym wyborem gier, w tym unikatowych, takich jak np. Dooble w rozmiarze XXL, w które gra się skacząc na poszczególne elementy.

Dwójka dzieci podczas zajęć plastycznych
W ofercie zajęć SPOT znajdują się m.in. zajęcia plastyczne // fot. Archiwum MOPS

- Korzystamy z obiektów dostępnych w Oksywiu, aby pokazywać dzieciom, gdzie mogą spędzać czas nie tylko z nami, zapoznać je z okolicą.. Teraz, gdy jest ciepło, bardzo często chodzimy na plażę, robimy pikniki, udajemy się na boiska sportowe, place zabaw. Chcemy pokazywać, że wyjście z domu nie zawsze musi kojarzyć się z tym, że trzeba posiadać odpowiednie fundusze, ale można spędzać czas za darmo – objaśnia kierownik SPOT.

W czasie wakacji w „Północy” zorganizowana została nocka filmowa, nie zabrakło także ogniska, podchodów, czy escape roomu organizowanego wspólnie ze SPOT „Światłowcy”. W codziennym harmonogramie SPOT stałe miejsce zajmują zajęcia kulinarne. W dniu, w którym rozmawiałyśmy, dla dzieci zorganizowany został dzień pizzy-niespodzianka.


Dzieci oglądają film
Jedną z wakacyjnych aktywności była nocka filmowa// fot. SPOT "Północ"/ Facebook 
- Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że dzieci tak dobrze się w tym odnajdują.Praktycznie od wejścia zgłaszają się osoby, które chcą przygotować posiłek, brać w tym czynny udział, nawet na etapie wyboru produktów – podkreśla Marta Mróz-Kolczyńska. – Dzieci są bardzo kreatywne. Staramy się słuchać tego, czego one od nas oczekują i dopiero wprowadzać to w życie. Często bywa tak, że mamy jakiś pomysł, wydaję się nam, że będzie odpowiedni i dzieci będą zadowolone, a gdy z nimi rozmawiamy okazuje się, że ich oczekiwania są inne.

Jak wygląda typowy dzień w „Północy”? W okresie wakacyjnym trwa w godzinach od 10:00 do 14:00, a w trakcie roku szkolnego jest modyfikowany tak, aby odpowiadały planowi lekcji uczestników. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach – młodszej i starszej. Kadra SPOT poświęca dużo uwagi temu, aby pomagać podopiecznym w nauce, w tym w odrabianiu zadań domowych, przygotowywaniu się do zajęć czy nadrabianiu zaległości.

Stała kadra SPOT-u składa się z czterech pań. Każda z nich odpowiedzialna jest za nieco inne, ale jednak powiązane ze sobą sfery. 


Cztery młode kobiety stoją obok siebie
Kadra SPOT "Północ": (od lewej) Marta Mróz-Kolczyńska, Michalina Rejkowska, Ewa Szkoda i Dominika Świegoda// fot. Archiwum MOPS

- Wspieram koleżanki przede wszystkim w działaniach wychowawczych. Organizujemy zajęcia sportowe, plastyczne, ruchowe w trakcie roku szkolnego. Pomagamy w odrabianiu lekcji, w nauce – mówi Ewa Szkoda, streetworker. - Poza tym działam w terenie. Odpowiadam za rozpropagowanie placówki wśród społeczności lokalnej. Przed przerwą wakacyjną razem z podopiecznymi roznosiliśmy ulotki i wieszaliśmy plakaty informujące o naszej ofercie. Włączamy młodzież w te działania.

Michalina Rejkowska
wraz z Martą Mróz-Kolczyńską prowadzi grupę młodszą, do której należą dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

- Proponujemy zajęcia, które wpływają na wzmocnienie współpracy w grupie. Mamy dzieci młodsze, starsze, a także te, które przyjechały z Ukrainy, więc staramy się, aby wszyscy mogli działać wspólnie – podkreśla pani Michalina. – Pracujemy nad tym, aby dzieci tworzyły społeczność, były wspólnie odpowiedzialne za to miejsce, siebie nawzajem, a także mogły nawiązywać długofalowe relacje, szanowały się wzajemnie – dodaje pani Ewa.

Jak podkreśla pani Michalina każdy dzień przynosi nowe wyzwania, dla których, wspólnie, z całą kadrą, udaje się znaleźć rozwiązanie.

- Lubię patrzeć jak dzieci się rozwijają, otwierają. Często zdarza się tak, że przychodzą do nas zlęknione, niesamodzielne, a tutaj to się zmienia – zaznacza.

Dominika Świegoda
jest wychowawcą grupy dzieci w wieku od 12 lat wzwyż. Zajęcia grupy starszej nie różnią się zbyt od tych, które prowadzone są w młodszej. Wyjątkiem jest skupienie większej uwagi na nauce.

- W wakacje staramy się szczególnie wspierać dzieci, które w roku szkolnym nie poradziły sobie z jakimś materiałem i mają zaległości. To bardzo ważny element naszej pracy, nie tylko w czasie roku szkolnego – zaznacza.

Osoby przygotowujące posiłek
Społeczność SPOT angażuje się we wspólne przygotowywanie posiłków// fot. SPOT "Północ"/ Facebook 

- Większość SPOT-ów prowadzą organizacje pozarządowe. Dzięki współpracy z miastem udostępnione zostały lokale, w których działają – mówi Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Cieszymy się, że tego rodzaju placówki funkcjonują na terenie naszego miasta, wzbogacając ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. W SPOT-ach młodzi mieszkańcy mogą spędzać czas z rówieśnikami, integrować się z grupą, pielęgnować swoje pasje i odkrywać nowe zainteresowania, a także skorzystać ze wsparcia w obowiązkach szkolnych, a tym samym poprawiać swoje wyniki w nauce.

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2022 10:07
  • ikona

    Autor: Alicja Choinka (a.choinka@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2022 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona