Społeczeństwo

Jak uchronić seniorów przed oszustami?

Starsza kobieta, siwe włosy, odwrócona tyłem, trzyma słuchawkę telefonu i rozmawia

Telefon oszusta może sprawić, że senior uwierzy w przedstawioną historię - o specjalnej akcji czy bliskim, który uległ wypadkowi - i odda złodziejom swoje oszczędności. Pomóc może prewencja, zdj. ilustracyjne

Nie cofają się przed niczym, grając na ludzkich emocjach i zaufaniu, a przede wszystkim – pozbawiają starszych ludzi oszczędności, cennych pamiątek czy biżuterii. Oszuści nie śpią i regularnie do swojego „repertuaru” dorzucają kolejne metody, dlatego lepiej być z nimi na bieżąco. Policjanci z Gdyni znów będą uczulać seniorów na niebezpieczeństwo, które może spotkać także ich. Już 10 sierpnia otwarta debata w Centrum Aktywności Seniora.


Czy zdążysz zareagować, gdy na telefon lub domofon twoich bliskich zadzwoni złodziej? Niestety, najprawdopodobniej nie, bo przestępcy okradający seniorów są wyjątkowo przebiegli i często ich zachowanie nie wzbudza podejrzeń ofiar. Do czasu, kiedy te odkrywają, że wraz z wizytą „pracownika poczty”, „telefonem od policjanta prowadzącego specjalną akcję” czy prośby od „krewnego, który spowodował wypadek i próbuje wydostać się z kłopotów” (to wszystko powtarzające się scenariusze oszustw) tracą dziesiątki tysięcy złotych, wartościowe przedmioty i dorobek swojego życia.

Porozmawiaj z policjantem, bądź ostrożny


W tym, żeby skutecznie walczyć z prawdziwą plagą oszustów celujących w starsze osoby może pomóc głównie prewencja. Problem dotyczy także Gdyni, więc policjanci z Komendy Miejskiej Policji znów wyciągają pomocną dłoń do mieszkańców-seniorów.

Jeszcze w tym tygodniu, w czwartek (10 sierpnia) odbędzie się kolejne spotkanie w formie debaty pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Starsi gdynianie i gdynianki będą mogli poznać sposoby, którymi kierują się złodzieje, dowiedzą się, jak zgłosić niebezpieczeństwo i gdzie szukać pomocy. Miejsce? Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, przy ul. 3 Maja 27 (godzina 12:00)

Policjanci organizują spotkanie w otwartej formule – tak, aby mogli wziąć w nim udział wszyscy, którzy obawiają się, że oszuści pewnego dnia niestety dotrą także do nich. Jak sami możemy pomóc? Warto poinformować o tym spotkaniu na przykład starszych członków naszej rodziny czy sąsiadów-seniorów, którzy mogą być kolejnymi potencjalnymi ofiarami. To także okazja do nawiązania kontaktu ze swoim dzielnicowym, który w razie czego rozwieje wątpliwości i będzie w stanie zareagować.

Coraz więcej metod. Warto poznać je przed próbą


Dlaczego rozmowa o samym oszustwie może uchronić seniora przed kradzieżą? Bo sprawcy regularnie sięgają po nowe metody, a uśpić czujność bardzo łatwo. Sygnały o, niestety, udanych oszustwach powtarzają się w różnych regionach Polski, w tym także w Gdyni. Kiedy coraz więcej starszych osób słyszało już o próbie wyłudzenia „na wnuczka”, w każdej chwili do ich drzwi może zapukać też fałszywy pracownik spółdzielni, osoba przebrana za listonosza, pracownika wodociągów lub lekarza, nie wspominając o powtarzających się nagłych telefonach od „prawników”, „policjantów” i „agentów specjalnych”, którzy nakazują podrzucać gotówkę we wskazane miejsce.

Wszystkie z wymienionych wyżej przykładów pojawiały się w ostatnich latach w Gdyni – regularnie ostrzegaliśmy też o nich na łamach Gdynia.pl. Jak podała gdyńska policja, tylko w 2022 roku na terenie miasta doszło do kilkunastu skutecznych oszustw na osobach starszych. Kwoty, które złodzieje pozyskują przy każdym z nich sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niechlubny rekord padł natomiast w tym roku – 81-latka została oszukana na ponad 100 tys. złotych.

Jedno z poprzednich spotkań policjantów z gdyńskimi seniorami, które odbyło się w kwietniu tego roku w Konsulacie Kultury, fot. Kamil Złoch / archiwalne
 Jedno z poprzednich spotkań policjantów z gdyńskimi seniorami, które odbyło się w kwietniu tego roku w Konsulacie Kultury, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Przypomnijmy, że już wcześniej starsi mieszkańcy Gdyni mieli okazję spotykać się profilaktycznie z policjantami, którzy uczulali ich na możliwe metody oszustwa. To element szerszej akcji, którą mundurowi starają się walczyć z prawdziwą plagą tych przestępstw. Pierwsze efekty już widać – m.in. w październiku zeszłego roku 85-latka z Gdyni zdemaskowała telefoniczną oszustkę, a w marcu tego roku kobieta pracująca na poczcie w ostatnim momencie ostrzegła seniora przed wypłatą większej sumy dla złodziei.

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2023 10:02
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.08.2023 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także