Społeczeństwo

Gdyńska tradycja. Razem przy wigilijnym stole

Gdyńska wigilia ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Fot. Michał Puszczewicz

Gdyńska wigilia ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Fot. Michał Puszczewicz

Czerwony barszczyk z pasztecikiem, kotlet rybny i wigilijna kapusta z grochem. Tych i innych specjałów nie mogło zabraknąć na największym stole wigilijnym w Gdyni. Miejska wieczerza, tak jak w ubiegłym roku, odbyła się w sali gimnastycznej VI Liceum Ogólnokształcącego. We wspólnej wigilii udział wzięło 480 samotnych i potrzebujących mieszkańców.

 
Ta gdyńska tradycja trwa już ponad 20 lat. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się o godz. 15.00 w sali gimnastycznej VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kopernika 34. W przygotowaniu wieczerzy jak zwykle pomagali pracownicy Centrum Aktywności Seniora, zespół Caritas, Gdyńskie Centrum Sportu, harcerze i wolontariusze.

Podczas wigilii gości przywitali m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Michał Guć i Marek ŁucykBożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych i Marcin Wołek – dwaj wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni oraz radni: Zenon Roda, Elżbieta Raczyńska, Jakub Furkal, Jarosław Kłodziński i Lechosław Dzierżak.

Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek na gdyńskiej wigilii nalewa barszcz dla jednego z gości wieczerzy
Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek. Fot. Michał Puszczewicz
– W wigilię nikt nie powinien być sam. Stąd ta nasza gdyńska, piękna tradycja. Spotykamy się przy wspólnym stole, śpiewamy kolędy i składamy sobie życzenia. Jesteśmy razem w te święta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Wspólna wieczerza przy dźwiękach kolęd


W gdyńskiej wigilii wzięło udział około 480 samotnych i potrzebujących osób. Na stole pojawiły się barszcz czerwony z pasztecikiem, kotlety rybne i kapusta z grochem. Ale nie zabrakło też sałatki jarzynowej, rolady szpinakowej z wędzoną rybą, śledzika w śmietanie i ciast.

Były kolędy, podzielono się opłatkiem i złożono sobie życzenia. Po wieczerzy goście otrzymali paczki świąteczne, a w nich m.in.: puszki rybne i mięsne, słodycze, ser, czyli wszystko to, co jest potrzebne w święta, ale również po nich.

To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez pomocy wolontariuszy, harcerzy, zuchów, młodzieży, seniorów, samorządowców oraz przyjaciół, którzy od lat wspierają to przedsięwzięcie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona