Społeczeństwo

Na koniec kadencji ławników

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza listy gratulacyjne i upominki ławnikom kończącym kadencję // fot. Zygmunt Gołąb

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza listy gratulacyjne i upominki ławnikom kończącym kadencję // fot. Zygmunt Gołąb

Ławnicy Sądu Rejonowego w Gdyni spotkali się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Okazja była wyjątkowa. W środę, 8 listopada odbyły się tam obchody Dnia Ławnika. Wydarzenie było połączone z uroczystością zakończenia kadencji ławników sądowych, która rozpoczęła się w 2020, a kończy w 2023 roku.


Ławnicy to sędziowie społeczni. Działają w sądach powszechnych w całej Polsce, a ich kadencja trwa cztery lata. Mogą mieć od 30 do 70 lat i muszą się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Ich święto – Dzień Ławnika Polskiego – przypada 14 czerwca, czyli w rocznicę powstania pierwszego stowarzyszenia ławniczego.
 
Jednak 50 ławników Sądu Rejonowego w Gdyni uczciło ten ważny dzień dopiero teraz. Ich obchody Dnia Ławnika towarzyszyły bowiem uroczystości z okazji zakończenia kadencji 2020-2023.
 
– Dzień Ławnika obchodzimy raz w roku, a ponieważ kończy się nam też kadencja, zostali już wybrani nowi ławnicy, także połączyliśmy te dwie uroczystości w jedną, tak aby miało to większy wymiar. Będziemy dziękować za mijającą kadencję oraz żegnać ławników, którzy nie podjęli się kontynuowania tej drogi, jak i tych, którzy ze względu na wiek już nie mogą być ławnikami – mówi Katarzyna Leszczyńska, przewodnicząca Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Gdyni.

 
W wydarzeniu, które zorganizowano 8 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, wzięli udział przedstawiciele rad miast i gmin z Gdyni, Redy, Rumi, Władysławowa i Kosakowa, którzy podziękowali wybranym przez siebie ławnikom. Ze strony gdyńskiego samorządu pojawiła się Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Wręczyła ona ławnikom listy gratulacyjne oraz drobny upominek – książkę.
 
– Dzień Ławnika to taki dzień, kiedy dziękujemy wszystkim, którzy są sędziami nieetatowymi. Ławnik nie otrzymuje wynagrodzenia, a tylko rekompensatę za posiedzenia. Jego decyzja jest równoznaczna z decyzją sędziego. W sądach pracy są najczęściej związkowcy, osoby typowane przez związki zawodowe, osoby, które zajmują się problemami pracowniczymi. A w sądach powszechnych to są osoby, które mają dużą empatię, wyczucie społecznego problemu, bo tam są również sprawy rodzinne, rozwodowe, o separację. To bardzo odpowiedzialna praca. Rada Miasta w każdej kadencji do tej pory wybierała ławników raz. A w tej kadencji dwukrotnie, dlatego że nasza kadencja jest dłuższa niż czteroletnia kadencja ławników – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Rada Miasta Gdyni na wrześniowej sesji wybrała 18 ławników do Sądu Rejonowego w Gdyni na kadencję 2024-2027 oraz 23 ławników do gdyńskiego sądu – do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.11.2023 13:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.11.2023 15:29
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona