Społeczeństwo

Gdynia oddała hołd powstańcom warszawskim

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego // fot. Magdalena Czernek

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego // fot. Magdalena Czernek

Powstańcy warszawscy walczyli nie tylko o wyrwanie stolicy z rąk okupanta, ale i o wolną Polskę. Wśród nich byli żołnierze, kobiety, dzieci i harcerze. 1 sierpnia w całym kraju wspominamy ich heroiczny czyn i bojowy zryw. Mija 79 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji przed pomnikiem Armii Krajowej w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.


1 sierpnia 1944 roku w godzinę „W” stolica stanęła do boju. Tysiące żołnierzy warszawskiego okręgu AK wyszło na ulice i barykady. Walczyli o wolność kraju i przyszłych pokoleń pomimo ograniczonego uzbrojenia. Tylko około 10 procent powstańców miało broń. I tak mierzyli się oko w oko z w pełni uzbrojonymi żołnierzami niemieckimi.

Gdynianie zawsze pamiętają o tamtych wydarzeniach i solidaryzują się z warszawiakami. Po zakończeniu II wojny światowej wielu z nich osiedliło się tutaj i nad morzem znalazło drugi dom. Dlatego w 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w naszym mieście nie zabrakło uroczystości upamiętniających ten bohaterski zryw. Odbyły się one przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.



Zgromadzonych gości przywitała Helga Łukaszewska, prezes gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie głos zabrała uczestniczka powstania warszawskiego.

– Chcę tylko powiedzieć, że nadal pamiętam powstanie. Pamiętam, jak z radością wszyscy Polacy przystąpili do walk. Nie myśleli o tym, co może być, ale chcieli wolności, bo my stale pragniemy wolności i stale będziemy o nią walczyć. My, powstańcy Warszawy, życzymy wolności dla każdego Polaka, żeby czuł się znakomicie, a jednocześnie, żebyśmy utrzymali się w Europie, żebyśmy mieli otwarte drzwi do całego świata – mówiła podczas uroczystości Krystyna Kodymowska ps. Stokrotka, gdynianka, uczestniczka powstania warszawskiego.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili też senator Sławomir Rybicki oraz wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

– Wspominamy bohaterów powstania warszawskiego. 79 lat temu stanęli oni do nierównej walki w obronie ideałów, które zbudowały ich tożsamość, patriotyzm oraz poczucie wolności i godności. Naszym moralnym i obywatelskim obowiązkiem jest oddawać im hołd, również ludności cywilnej Warszawy, która cierpiała i poniosła wielkie koszty. Cześć ich pamięci! – podkreślał Sławomir Rybicki, senator RP.

– Czcimy powstańców warszawskich i cały czyn, jakim była ta insurekcja. Mimo że wszystko zakończyło się kapitulacją, to ogień powstania, ogień w sercach, pokazanie, jak dużo można poświęcić dla wolności, było natchnieniem dla kolejnych pokoleń. I tak naprawdę to ten ogień w sercach powstańców – przeniesiony przez kolejne dekady – doprowadził nas do niepodległości, z której dzisiaj możemy się cieszyć. Tym bardziej jesteśmy winni pamięć i cześć bohaterom tamtych lat. Jest ich coraz mniej, ale cieszymy się, że jeszcze możemy świętować w ich towarzystwie, rozmawiać z nimi i wspólnie przyglądać się owocom tego, co kiedyś rozpoczęli – powiedział podczas uroczystości Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Delegacja gdyńskich samorządowców składa kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Od lewej: radny Jarosław Kłodziński, wiceprezydent Gdyni Michał Guć i radna Dorota Płotka // fot. Magdalena Czernek
Delegacja gdyńskich samorządowców składa kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Od lewej: radny Jarosław Kłodziński, wiceprezydent Gdyni Michał Guć i radna Dorota Płotka // fot. Magdalena Czernek


Decyzją wojewody pomorskiego o godz. 17.00, czyli w historyczną godzinę „W”, zabrzmią syreny.

O powstaniu


Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przystępując do zrywu, powstańcy mieli niewielkie uzbrojenie. Walki o wyzwolenie stolicy miały trwać kilka dób, a zakończyły się po 63 dniach. Zawieszenie broni ogłoszono 2 października, a 3 października nastąpiła kapitulacja. W boju życie straciło około 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy cywilów. Kolejne 25 tysięcy powstańców zostało rannych. Do niewoli dostało się około 16 tysięcy polskich żołnierzy. Po stronie niemieckiej straty były o wiele mniejsze. Zginęło około 10 tysięcy żołnierzy, kolejnych 9 tysięcy raniono, a około 7 tysięcy zostało uznanych za zaginionych. Podczas walk i po powstaniu stolica została niemal zrównana z ziemią.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.08.2023 07:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.08.2023 10:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona