Społeczeństwo

85. rocznica zbrodni katyńskiej. Gdynia pamięta!

Posterunek honorowy przy pomniku Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Posterunek honorowy przy pomniku Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

To była elita naszego państwa – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. Decyzją władz ZSRR wiosną 1940 roku rozstrzelano ponad 20 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości. W miejscach pamięci złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.


13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Gdyni co roku pamiętamy o tej ważnej dacie. Z tej okazji w naszym mieście zorganizowano oficjalne uroczystości, podczas których oddano hołd pomordowanym. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i gdyńskich stowarzyszeń, rodziny katyńskie oraz mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się pod tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona od wspólnej modlitwy oraz złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.


Zdjęcia i montaż: Michał Sałata

Następnie uczestnicy udali się na Cmentarz Wojenny w Redłowie, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Wybrzmiał hymn państwowy, a tuż po nim zebranych gości powitała Barbara Pytko, prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.
Chylimy głowy i oddajemy cześć tysiącom zamordowanych – żołnierzom, oficerom Wojska Polskiego, policjantom, funkcjonariuszom Korpusu Ochrony Pogranicza, żandarmerii i służby więziennej, kawalerom orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Niepodległości. 85 lat minęło od zbrodni katyńskiej – zbrodni nieosądzonej. Zbrodnia nieosądzona i niepotępiona w przyszłości może znaleźć swoich naśladowców,  bo Katyń może się powtórzyć, szczególnie tam, gdzie narody wyrzekają się Boga. Nam, Polakom, historii i pamięci o Katyniu, o zbrodniach na polskich oficerach i wywózkach na Sybir wyrzec się nie wolno, bo oni złożyli ofiarę życia za honor i wolność Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom – powiedziała prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.

Głos zabrała również prezydent Gdyni.
85. rocznica zbrodni katyńskiej to wyjątkowo ważny element w naszej historii i ważny element tożsamości, którą jako społeczeństwo posiadamy. Dzisiaj uczciliśmy pamięć ofiar pod tablicą przy ul. Waszyngtona. Teraz jesteśmy na cmentarzu przy ul. Legionów. W asyście wojskowej, w odpowiedniej, godnej oprawie wspominamy oficerów, cywilów i wszystkie osoby, które dotknęła ta zbrodnia na polskim narodzie. Ważne jest, aby o tych wydarzeniach pamiętać i o nich mówić – podkreśliła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Podczas uroczystości była wspólna modlitwa, odczytano apel poległych, a także oddano salwę honorową. Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia.

Uroczystości tradycyjnie uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Żołnierze Marynarki Wojennej w galowych mundurach oddający salwę honorową podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddająca salwę honorową podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (fot. Magdalena Czernek)

Zbrodnia katyńska


Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych, w okupowanej przez Związek Sowiecki, wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby zawodowo związane z naszym miastem. Najbardziej znana z nich to admirał Xawery Czernicki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.04.2025 17:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2025 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona