Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Radiowe wiadomości z 1926 r.

Zdarzyło się 9 lutego 1926 r.

Norweski konsulat w porcie
Przygotowania do umiastowienia

Pan Prezydent Rzeczypospolitej udzielił exeguatur (upoważnienia) Ernarowi Nielsenowi, konsulowi honorowemu Królestwa Norwegii na obszar starostw Puck i Wejherowo z siedzibą w Gdyni. Prasa norweska z satysfakcją podała już fakt, że rząd norweski zdecydował się otworzyć stałą siedzibę konsularną w polskim porcie Gdynia.

Opinja norweska, tak urzędowa jak i prywatna, powitała tą inicjatywę ze szczerym zadowoleniem. Konsul Nielsen zyskał uznanie norweskich sfer handlowo-przemysłowych i rządowych za tak szczęśliwą i praktyczną orjentację na terenie swojej działalności.

- Gdynia jest nazwą coraz popularniejszą w Norwegji - mówi Ernar Nielsen. - Kupcy domagają się wyraźnego popierania Gdyni jako portu polskiego i skierowania na ten port w czasie najbliższym jak najwięcej handlu norweskiego.

Sam naród norweski szerzy propagandę w swym pięknym i szlachetnym kraju na rzecz Gdyni i zbliżenia stosunków polsko-norweskich. Konsulat norweski będzie pierwszą oficjalną zagraniczną placówką w porcie gdyńskim. Natomiast wszelkie informacje prasy niemieckiej, jakoby budowa portu w Gdyni została wstrzymana z powodu skandalicznego wykonania robót przez konsorcjum francusko-duńskie, są po prostu zmyślone. Kłamliwe są też wiadomości ,jakoby wykryto jakąś skandaliczną aferę, że urządzenia żelazno-betonowe trzaskały z powodu użycia podrzędnego materiału przy budowie. Wszystkie takie skandale istnieją tylko w fantazji propagandowej Niemiec. A budowy zostały przejściowo wstrzymane z powodu różnicy zdań czysto prawniczego charakteru.

Celem usunięcia nieporozumienia wyjechali przedstawiciele budowy portu p. Schneider i Battignoles do Warszawy, gdzie obecnie toczą się rokowania. Według informacyj ze źródeł kompetentnych należy się liczyć z ponownym podjęciem prac przy budowie portu już przed końcem miesiąca.

Sprawa umiastowienia Gdyni została przeprowadzona przez wszystkie instancje, które z mocy prawa mają w tych kwestiach głos decydujący. Następnie wyczerpująca opinja przedłożona jest Ministerstwu Spraw Wewnętrznych celem wyjednania uchwały Rady Ministrów.

Agata Grzegorczyk
Dziennik Bałtycki



ear3 Zdarzyło się 9 lutego 1926 r.

radio_0902m


Według informacji ze źródeł kompetentnych, prace około budowy portu zostaną wznowione jeszcze przed końcem miesiąca.
Fot. materiały Muzeum Miasta Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona

Najnowsze