Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Radiowe wiadomości z 1926 r.

Zdarzyło się 5 lutego 1926 r.

Obecnie w Gdyni czynią się duże przygotowania dla obchodu dnia 10 lutego, które to przeniesione zostały na niedziele 7 lutego. Ta wysoce podniosła uroczystość rozpocznie się mszą o godz. 10 rano, poczem nastąpi defilada po ulicach Gdyni wszystkich towarzystw a następnie otwarcie uroczystości i przemówienia przedstawicieli towarzystw i związków. Dzień przedtem, to jest w sobotę odbędzie się niezmiernie sympatyczna zabawa taneczna w Gdyni, którą urządza miejscowy Krzyż Czerwony ze swoim cichym, lecz już zasłużonym na niwie społecznej prezesem Kamrowskim na czele.

Na zabawę tą, która zapowiada się świtnie, już chociażby ze względu na swój wysoce sympatyczny cel, przybędzie całe miejscowe towarzystwo Gdyni i okolicy. Zapowiadane jest też przybycie wielu osób z Gdańska i Sopotu.

***


Zmyślone informacje niemieckie o Gdyni.
Budowa portu wstrzymana

Wszelkie informacje prasy niemieckiej jakoby budowa portu w Gdyni została wstrzymana z powodu skandalicznego wykonania robót przez konsorcjum francusko-duńskie są po prostu zmyślone. Kłamliwe są też wiadomości jakoby wykryto, że że urządzenia żelazno-betonowe trzaskały z powodu użycia podrzędnego materiału przy budowie. Wszystkie takie skandale istnieją tylko w fantazji propagandowej Niemiec, którym Gdynia z natury rzeczy jest solą w oku. A budowy zostały przejściowo wstrzymane z powodu różnicy zdań czysto prawniczego charakteru. Celem usunięcia nieporozumienia wyjechali przedstawiciele budowy portu p. Schneider i Battignoles do Warszawy, gdzie obecnie toczą się rokowania. Według informacji ze źródeł kompetentnych należy się liczyć z ponownym podjęciem prac przy budowie portu już w przeciągu przyszłego tygodnia.

***


Koło Związku Obrony Kresów Zachodnich złożyło sprawozdanie z rok ubiegły. Odbyło się 7 zebrań i tyleż posiedzeń zarządu, 1 wielki wiec, na którym referował b. wojewoda Wołyński p. Srokowski. Podczas zebrań odczyty wygłosili pp: Sponar, Kamrowski, major Głoski i śp. inż. Pokorzyński.


ear3 Zdarzyło się 5 lutego 1926 r.

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona

Najnowsze