Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Radiowe wiadomości z 1926 r.

Gdyńskie wiadomości potoczne

Za sprawą magicznego radiowego wehikułu czasu przenosimy się 80 lat wstecz. Gdynia na początku lutego 1926 r. - już nie wioska, jeszcze nie miasto. Dumy Rzeczypospolitej, która sama niedawno odzyskała Niepodległość. Wiadomości potoczne to próba odtworzenia atmosfery tamtych dni, zwykłego życia w tym niezwykłym czasie. Budowa portu, Miasta, ale i rzeczy zwyczajne czasem dramatyczne, konkretni ludzie, którzy uwierzyli, że Gdynia to szansa na lepsze jutro nie tyko Ojczyzny, ale i ich samych. Czym żyli gdynianie i jak Gdynią żyła reszta Polski i świata 80 lat temu?

Informacje pochodzą ze stron ówczesnej polskiej prasy pomorskiej. Stałą rubryką były tzw. wiadomości potoczne, czyli te informacje /dzisiejsze krótko, czy też depesze/, które może nie miały swojej wysokiej rangi, ale jak chyba zauważali redaktorzy wydań powinny znaleźć się w tytułach. W nich właśnie szukaliśmy przede wszystkim prawdziwego życia wtedy rodzącej się Gdyni i okolic.

Która z obecnych dzielnic Gdyni protestowała przeciwko przyłączeniu do Miasta? Co działo się na budowie portu i dworca kolejowego? Co podawano w ubikacyjach? Czyje psy gryzły przechodniów? Jak świętowano 7-mą rocznicę zaślubin Polski z morzem? Kto tragicznie zginął, a kto obchodził urodziny? Czyje zwłoki znaleziono w Orłowie? Kto dopuścił się świętokradztwa w Chylonji? Jaka była pogoda na początku lutego 1926?

Tego i nie tylko tego można dowiedzieć się z "Gdyńskich wiadomości potocznych" wyemitowanych w Radiu Gdańsk w dniach 1- 10 lutego. Audycję uzupełniały wiadomości drukowane w Dzienniku Bałtyckim, który zajawiał to co w Radiu i na naszej stronie www lub drukował to co nie zmieściło się w radiowym programie.

10 lutego 2006 r. Gdynia obchodziła będzie 80 rocznicę nadania praw miejskich. Wiadomości potoczne powstały właśnie z tej okazji w oparciu o gazety z 1926 r.: Echo Gdańska (ukazujące się w Gdańsku) oraz Słowo Pomorza (ukazujące się w Toruniu - stolicy ówczesnego województwa pomorskiego). Program to swoisty wehikuł czasu. Nie tylko ówczesny język /zachowaliśmy oryginalną stylistykę/ wiadomości sprawia, że przenosimy się w czasie. Do dźwięku dodane zostały charakterystyczne dla początków radia szumy i trzaski, tak więc cała audycja przypomina autentyczny program radiowy z 1926 r.


dziennikbaltycki logo_rfm


radio_kalendarz
 
Program przygotowali Dorota Nelke (Urząd Miasta Gdyni) i Marek Lesiński (Radio Gdańsk). Inspiracją dla tej formy uhonorowania gdyńskiego grodu jest program Marka Lesińskiego, realizowany od października 2005 r. pod podobnym tytułem tj. "Wiadomości potoczne", w każdą środę o 14.40.

O ile gdyńskie wiadomości bazują na informacjach z konkretnego miejsca i daty /gdyński luty 1926/ o tyle pierwowzór jest stylistycznie podobny szerszemu spektrum spraw, którymi żyło ówczesne Pomorze. 

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona

Najnowsze