Ogrodzenia dla zabudowy wielorodzinnej:
- Nie dopuść do grodzenia terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Możesz zaproponować rozgraniczenie terenu żywopłotem lub innymi nasadzeniami gatunków rodzimych.
- Dopasuj wysokość ogrodzenia do funkcji. Dla placów zabaw i wybiegów dla psów stosuj niskie; dla boisk i innych obiektów sportowych stosuj wyższe ogrodzenia lecz lekkie i ażurowe.
- Wokół przedogródków wydzielonych dla lokali w parterze stosuj ogrodzenia nie większe niż 1.5 m. Stosuj jedną technologię, materiał i styl ogrodzenia dla jednego budynku lub grupy budynków o jednej stylistyce i kolorystyce.
- Nigdy nie stosuj grodzenia przejść w istniejących ciągach komunikacyjnych.
Ogrodzenia dla zabudowy jednorodzinnej:
- Stosuj ogrodzenia w takiej samej lub zbliżonej formie i kolorze dla nieruchomości usytuowanych na obszarach o jednolitej formie zagospodarowania.
- Zadbaj by ogrodzenie było lekkie, ażurowe minimalnie w 50%, ewentualnie z podmurówką do 1 m wysokości, w kolorystyce i z materiałów korespondujących z elewacją budynku; w wyjątkowych przypadkach możesz zastosować inne rozwiązania ogrodzeń pod warunkiem uzasadnienia historycznego lub technicznego wynikającego ze specyficznej lokalizacji inwestycji.
- Mury oporowe wykonaj z naturalnych materiałów budowlanych (beton, kamień, dopuszcza się stosowanie prefabrykatów betonowych) a ich forma i kolorystyka powinny harmonizować z kontekstem przestrzennym oraz być spójne dla poszczególnych dzielnic Miasta.
- Najlepiej zastosuj ogrodzenia w formie żywopłotów lub innych nasadzeń; skorzystaj z gatunków rodzimych.
Wersja poprawna / wersja niepoprawna
(przesuń suwak, aby porównać)Opublikowano: 07.06.2023 12:00
Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)