PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Numer bieżący

Wybory na Prezydenta RP 2025. O czym warto wiedzieć?

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobędzie ponad 50% głosów, wówczas ponowne głosowanie odbędzie się 1 czerwca. Informacje o obwodowych komisjach wyborczych w Gdyni znajdziemy w obwieszczeniu wydanym przez prezydent Aleksandrę Kosiorek, które zostanie opublikowane w „Ratuszu” nr 1612, który ukaże się 9 maja. 

Kto może głosować?
W wyborach prezydenckich może wziąć udział każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów) i nie jest pozbawiony praw wyborczych.

Głosowanie korespondencyjne – wniosek do 5 maja
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy, którzy:
posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
posiadają orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Słupsku I najpóźniej do 5 maja.

Głosowanie przez pełnomocnika – wniosek do 9 maja

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy:
  • posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • posiadają orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Prezydenta Miasta Gdyni najpóźniej do 9 maja.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania – wniosek do 15 maja
Zgodnie z obowiązującymi zasadami każdy wyborca automatycznie figuruje w spisie wyborców w miejscu swojego zameldowania na pobyt stały. Jeśli jednak planuje spędzić dzień wyborów w innej lokalizacji, np. z powodu wyjazdu, stałego zamieszkania pod innym adresem niż meldunkowy lub braku przypisania do konkretnego obwodu głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, do 15 maja musi złożyć wniosek o głosowanie w innym miejscu.

We wniosku należy podać w nim: imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywać w dniu głosowania. Dokument można złożyć osobiście w urzędzie gminy właściwym dla nowego miejsca głosowania lub drogą elektroniczną – korzystając z podpisu kwalifikowanego, zaufanego albo osobistego – za pośrednictwem portalu gov.pl. Cała procedura jest darmowa.

Głosowanie za granicą

Aby oddać głos za granicą należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców? Do 13 maja można to zrobić na trzy sposoby:
  • przez internet przy użyciu usługi „eWybory” (sposób rekomendowany),
  • osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem,
  • drogą mailową poprzez przesłanie skanu lub fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Dzień wyborów
Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się 18 maja od godz. 7:00 do godz. 21:00.

Transport dla osób z niepełnosprawnościami

W dniu wyborów (18 maja) oraz w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania 1 czerwca, osoby z niepełnosprawnościami mieszkające na terenie Gdyni mogą skorzystać ze specjalnego bezpłatnego transportu do siedziby obwodowej komisji wyborczej oraz z powrotem do miejsca pobytu.
Zamówienie na transport można składać od 5 maja pod nr. tel. 58 623 50 78 lub 507 499 911, w dni powszednie w godz. 6:30-19:00, a w soboty i niedziele w godz. 9:00-17:00.
W niedzielę wyborczą (18 maja) zamówienie transportu oraz przewóz wyborców z niepełnosprawnościami odbywać się będzie w godz. 7:00-21:00.

Kto kandyduje na prezydenta RP?
Na prezydenta RP kandydują:
Bartoszewicz Artur,
Biejat Magdalena Agnieszka,
Braun Grzegorz Michał (Konfederacja Korony Polskiej),
Hołownia Szymon Franciszek (Polska 2050 Szymona Hołowni),
Jakubiak Marek (Federacja dla Rzeczypospolitej),
Maciak Maciej,
Mentzen Sławomir Jerzy (Konfederacja Wolność i Niepodległość),
Nawrocki Karol Tadeusz,
Senyszyn Joanna,
Stanowski Krzysztof Jakub,
Trzaskowski Rafał Kazimierz (Platforma Obywatelska RP),
Woch Marek Marian (Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska),
Zandberg Adrian Tadeusz (Razem).

Wszystkie niezbędne informacje dla wyborców w Gdyni znajdują się na stronie ww.bip.um.gdynia.pl.
Oficjalne informacje o wyborach prezydenckich 2025 znajdują się również na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.

ikona