PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Nauka

Science Cafe. Teoria kwantowa vs czarne dziury

Science Cafe. Teoria kwantowa vs czarne dziury

Science Cafe. Teoria kwantowa vs czarne dziury

Czarne dziury, teoria pola, teleportacja kwantowa. Dualizm korpuskularno-falowy, konfiguracja elektronowa, kondensat Bosego-Einsteina. Nic dziwnego, że hasło „fizyka kwantowa” niejednemu już zawróciło w głowie. Na szczęście są ludzie, którzy nie dość, że znają kwantowe zagadnienia na wylot, to jeszcze potrafią o nich z pasją opowiadać. Jedną z takich osób bez wątpienia jest Andrzej Dragan, który odwiedzi Centrum Nauki Experyment już 11 grudnia o godzinie 16:00!

Podczas grudniowej odsłony SCIENCE CAFE rozmawiać będziemy o czarnych dziurach, a dokładniej, o tym, co się dzieje, gdy spróbujemy je ze sobą złączyć. Spoglądanie na czarne dziury z uwzględnieniem zjawisk kwantowych jest szczególnie interesujące, a zjawiska na pograniczu kwantowej teorii pola i teorii względności dają wyjątkowo ciekawe obserwacje. Podczas wykładu Andrzeja Dragana dowiecie się m.in. jak wpływa sąsiedztwo czarnej dziury na takie zjawiska jak np. teleportacja kwantowa.

Andrzej Dragan – fizyk, popularyzator nauki, doktor habilitowany, profesor uczelni na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi grupę badawczą zajmującą się badaniem zjawisk na pograniczu kwantowej teorii pola i ogólnej teorii względności. Profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, autor kilkudziesięciu prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności i kwantowej teorii pola.

Andrzej Dragan jest również uznanym fotografem, muzykiem oraz twórcą filmowym. Za swoją działalność artystyczną otrzymał kilkadziesiąt nagród i nominacji, w tym tytuł Fotografa Roku brytyjskiego magazynu „Digital Camera”, nominację do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, oraz Złoty Miecz KTR za debiutancki film „Dylatacja czasu”.

termin 11.12.2022 | godz. 16:00
wiek 18+
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Kliknij i sprawdź dostępność biletów

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

ikona