Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Nauka

Science cafe. Magazynowanie wodoru

Science cafe. Magazynowanie wodoru

Science cafe. Magazynowanie wodoru

Wodór paliwem przyszłości. Słyszeliśmy to wielokrotnie. Jednak ta przyszłość wciąż nadchodzi bardzo opieszale. Owszem, w naszym otoczeniu pojawiły się już pojazdy napędzane wodorem, ale nadal paliwo to nie jest ani pierwszym, ani drugim wyborem. Co zatem spowalnia tempo rozpowszechniania się napędów wodorowych? Jednym z problemów jest magazynowanie tego gazu – źle przechowywany wodór stanowić może realne zagrożenie. Podczas październikowego wykładu z cyklu SCIENCE CAFE poznamy ciężki los tego lekkiego pierwiastka wraz z dr. hab. Jackiem Gębickim. Widzimy się 22 października o godzinie 16:00.

W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną informacje na temat fizycznych i chemicznych aspektów dotyczących magazynowania wodoru. Ponadto przedstawione będą obecnie stosowane metody oraz te, które są jeszcze w fazie badań rozwojowych. Na koniec sprawdzimy, która forma magazynowania może zdominować w przyszłości przechowywanie wodoru jako nośnika energii i przyczynić się tym samym do transformacji energetycznej.

prowadzenie Jacek Gębicki – doktor w zakresie technologii chemicznej na Politechnice Gdańskiej, dr hab. nauk technicznych. Pełni funkcję Kierownika Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej, a także dyrektora Centrum Technologii Wodorowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują: chemiczne czujniki gazów do monitorowania powietrza, układy sensoryczne, nosy elektroniczne i bioelektryczne, czujniki chemiczne, monitorowanie zanieczyszczenia powietrza, systemy kontroli zanieczyszczenia powietrza, zielone metody dezodoryzacji, oczyszczanie biogazu, biofiltracja, rozpuszczalniki głębokoeutektyczne (DES), synteza i charakterystyka katalizatorów oraz technologie wytwarzania i chemicznego magazynowania wodoru.

wiek 18+

termin 22 października 2023, godz. 16:00

bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

szczegóły i bilety: https://experyment.gdynia.pl/wydarzenia/science-cafe-lekki-gaz-ciezkie-zadania/

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

ikona

Zobacz także