Programowanie to przyszłość, dlatego warto uczyć się go już od najmłodszych lat – na przykład na bezpłatnych warsztatach „Koduj z Gigantami” dla dzieci i młodzieży! Już po raz 13. Najmłodsi pod okiem trenerów odkryją fascynujący świat IT, tym razem także pod kątem sztucznej inteligencji. Warsztaty, które odbędą się także w Gdyni objął swoim patronatem honorowym prezydent Wojciech Szczurek.
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja bezpłatnych warsztatów „Koduj z Gigantami”, które wprowadzają dzieci i młodzież w świat programowania. Akcję wspierają m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki, GovTech Polska czy NASK, a także włodarze miast, w których odbywać się będą zajęcia stacjonarne – w tym także Gdyni. Podstawowe pytanie w tym roku brzmi: czy młodzi adepci sztuki programowania odnajdą się w świecie AI?
Giganci wracają do Gdyni
Cykl bezpłatnych warsztatów startuje dokładnie 26 sierpnia i potrwa do końca września. W zajęciach będzie można wziąć udział stacjonarnie łącznie w ponad 100 polskich miastach oraz w formie online. Organizatorzy akcji przybliżą młodym uczestnikom m.in. podstawy programowania i korzystania z nowych technologii, dając możliwość równego dostępu do tego rodzaju zajęć i przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu.
Jak dołączyć do „Kodowania z Gigantami”? Wystarczy chęć nauki i ciekawość, reszty można się nauczyć i zrozumieć – wykwalifikowani trenerzy wprowadzą uczestników w aspekty związane z programowaniem, ale też postarają się ich zainspirować do przyszłych działań. Aby zgłosić swój udział, trzeba skorzystać z internetowego formularza, który już od 1 sierpnia jest dostępny na stronie https://info.kodujzgigantami.pl/3s7s3UP.
Zrozumieć technologię AI
Tak, jak w przestrzeni medialnej, codziennych rozmowach i mediach społecznościowych, tym razem główną rolę zajmie sztuczna inteligencja. AI i jej rozwój to tegoroczny motyw przewodni akcji, dlatego Giganci Programowania zaproszą uczestników do „Kr(AI)ny Przyszłości”. Zajęcia w ramach warsztatów zostaną oparte właśnie o świat sztucznej inteligencji – zarówno jego szanse, jak i zagrożenia, które za sobą niesie.
Przy użyciu takich środowisk jak Scratch, Minecraft Education czy Visual Studio uczestnicy przekonają się, że sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. W projektach wykorzystane zostaną różnego rodzaju elementy związane z AI.
- Spodziewać się można, że sztuczna inteligencja towarzyszyć będzie na każdym etapie edukacji. Z pewnością pomoże w tworzeniu dostosowanych materiałów edukacyjnych oraz wspomoże zarówno edukatorów, jak i uczniów, dostarczając różnego rodzaju pomysły i inspiracje. Sztuczna inteligencja budzi jednak wiele obaw i wątpliwości. Dlatego podczas naszych warsztatów chcemy połączyć naukę programowania z tematem sztucznej inteligencji. Uczestnikom akcji pokażemy narzędzia AI i sposoby na ich pożyteczne wykorzystanie jako źródło inspiracji, usprawnienia, a nie bezmyślnego kopiowania. Do tej pory, gdy uczeń miał problem z zadaniem domowym musiał prosić o pomoc rodziców lub nauczyciela następnego dnia szkolnego. Teraz rolę takiego domowego nauczyciela może pełnić sztuczna inteligencja - przekonuje Dawid Leśniakiewicz, współzałożyciel szkoły Giganci Programowania, organizatora akcji „Koduj z Gigantami”.
Różne języki, wiele grup
Kto może spróbować swoich sił i nauczyć się kodowania? Akcja „Koduj z Gigantami” otwarta jest dla dzieci i młodzieży z całej Polski, a zajęcia zostały podzielone na trzy grupy wiekowe:
- 7-9 lat;
- 10-12 lat;
- 13-18 lat.
Na uczestników czeka kilka różnych opcji. Warsztaty będą prowadzone przy wykorzystaniu wielu środowisk i języków programistycznych oraz programów, w tym:
- Scratch - podstawowe środowisko, które pozwala wprowadzić najmłodszych w świat programowania;
- Minecraft Education - możliwość kodowania Minecrafta przy pomocy blokowego języka programowania;
- App Inventor - pozwala na tworzenie aplikacji i gier na urządzenia mobilne;
- C# - jeden z najbardziej zaawansowanych i profesjonalnych języków programowania, w którym pracują zawodowi programiści;
- Python - język programowania o rosnącej popularności, pozwalający tworzyć zaawansowane projekty;
- C++ - język programowania powszechnie wykorzystywany w branży IT.
Organizatorem akcji jest szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania, która już od 8 lat realizuje swoją misję cyfrowej edukacji młodego pokolenia. Do tej pory Giganci w ramach swoich akcji przeszkolili już ponad 150 tysięcy młodych fanów kodowania.
Przypomnijmy, że akcja gościła już w formie stacjonarnej w Gdyni przy okazji jej poprzednich edycji w minionych latach.
Opublikowano: 10.08.2023 10:41
Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 10.08.2023 16:06
Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz